Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
becikowe
05.03.2010 10:49

Sejm zmienił zasady wypłacania becikowego

Aby otrzymać pieniądze wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alexshalamov/Dreamstime)

Do końca 2011 roku, aby otrzymać _ becikowe _ wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży - przewiduje nowela ustawy dotycząca zasad wypłacania _ becikowego _ przyjęta przez Sejm.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych została przyjęta przez posłów jednogłośnie. Sejm zajmował się tą sprawą w trybie pilnym.

Od 1 listopada zeszłego roku, aby otrzymać jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, czyli tzw. becikowe oraz dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (przysługujący kobietom spełniającym określone kryteria dochodowe) - trzeba było udowodnić, że ciężarna była u lekarza przynajmniej raz w każdym trymestrze ciąży, przy czym pierwsza wizyta powinna mieć miejsce najpóźniej w 10 tygodniu.

Wprowadzenie tego wymogu spowodowało jednak, że część kobiet, które złożyły wnioski o świadczenia rodzinne z tytułu urodzenia dziecka bez dołączonego zaświadczenia lekarskiego - z uwagi na brak informacji o tej konieczności czy też z uwagi na brak możliwości skorzystania z opieki medycznej w określonym terminie -nie otrzymała tych świadczeń.
Doprowadziło to do licznych protestów - podnoszono argumenty mówiące, że w niektórych regionach Polski na wizytę u ginekologa długo się czeka, organizacje kobiece przekonywały, że nie zawsze kobieta wie o tym, że jest w ciąży już w 10. tygodniu, przypominano, że prawo nie powinno działać wstecz, dlatego wymóg ten nie powinien dotyczyć kobiet, które były na pierwszej wizycie lekarskiej po 10 tygodniu ciąży.

Gdy przepis zaczął obowiązywać, urzędnicy wypłacający _ becikowe _ nie byli zorientowani, od kogo żądać zaświadczeń, od kogo nie, zaś resorty pracy i zdrowia nie zawsze były zgodne w interpretacji tego przepisu.

Dlatego też Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia postanowiło zmienić przepisy dotyczące wypłacania _ becikowego _ i zawiesić kwestionowany wymóg do 31 grudnia 2011 r.

_ - Okres ten zostanie wykorzystany na przeprowadzenie kampanii informującej kobiety o ważności przeprowadzania badań lekarskich w jak najwcześniejszym okresie ciąży _ - zaznaczono w uzasadnieniu noweli.

_ Becikowe _ mają też otrzymać te kobiety, którym po 1 listopada 2009 r. odmówiono jego wypłaty, bo nie potrafiły udowodnić, że przebywały pod stałą opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży. Po wejściu w życie nowych przepisów będą miały prawo ponownie ubiegać się o wypłatę pieniędzy, w okresie pół roku od wejścia w życie noweli.

Tagi: becikowe, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz