Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za zmianami dotyczącymi roszczeń pracowniczych

0
Podziel się:

Pracownicy będą chronieni, gdy zagraniczny sąd wszczął postępowanie upadłościowe, a ponowne postępowanie ogłosił sąd w Polsce.

Sejm za zmianami dotyczącymi roszczeń pracowniczych
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Sejm przyjął dziś zmiany w prawie, które maja poprawić sytuację pracowników upadłych firm. Pracownicy będą chronieni, gdy zagraniczny sąd wszczął postępowanie upadłościowe, a ponowne postępowanie ogłosił sąd w Polsce. Do tej pory nie mieli oni takiej ochrony.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy było 410 posłów, sześciu było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchwalony w piątek projekt przygotował Senat w związku z przypadkiem polskiej firmy, której upadłość ogłosił francuski sąd. Po wszczęciu ponownego postępowania upadłościowego w Polsce okazało się, że przepisy nie pozwalają wypłacić ponad 900 osobom pieniędzy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Senat postanowił zająć się zmianami, by wypłacić świadczenia pracownikom tej firmy i w obawie, że taka sytuacja może dotknąć inne przedsiębiorstwa i zatrudnione w nich osoby.

Wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego następuje zazwyczaj po kilku miesiącach od daty ogłoszenia upadłości przez sąd zagraniczny i powstania niewypłacalności firmy. W efekcie zgłoszone roszczenia pracownicze nie mogą być zaspokojone, bo zwykle są zgłaszane po zbyt długim okresie od pierwszej decyzji.Teraz, po wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego wobec polskiego przedsiębiorcy, będzie można pracownikom wypłacić pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Teraz przepisami zajmie się Senat. Według uzasadnienia projektu obecnie skutkiem finansowym zmiany będzie wypłata około 9 mln zł z FGŚP dla około 900 byłych pracowników spółki. Dodatkowe środki Funduszu będą potrzebne, jeśli w podobnej sytuacji znalazłyby się kolejne firmy.

Czytaj więcej w Money.pl
"Nie dla prywatyzacji Lasów Państwowych" Kluby PO i PSL zamierzają złożyć w Sejmie projekt zmian w konstytucji, które mają uniemożliwić prywatyzację Lasów Państwowych.
Wypłata zawieszonych emerytur do komisji PiS zaproponował poprawkę wydłużającą okres, za jaki przysługiwałyby odsetki od zawieszonego świadczenia.
Cudzoziemcy w Polsce będą mieli łatwiej Ustawa m.in. wydłuża z 2 do 3 lat maksymalny okres, na jaki cudzoziemcom może być udzielone zezwolenie na pobyt czasowy.
"Nie będzie zmian w regulaminie Sejmu" - _ Chcę żyć w kraju, gdzie króluje demokracja, niezależnie od ceny _- podkreśliła marszałek Sejmu.
prawo
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)