Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przepisy drogowe
07.02.2014 10:24

Sejm za zaostrzeniem przepisów dla piratów drogowych

Za ustawą zagłosowało 250 posłów. Przeciw było 33, zaś 142 się wstrzymało.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tymon Markowski/EastNews)

Ułatwienie identyfikacji piratów drogowych w państwach Unii Europejskiej poprzez automatyczne przekazywanie danych rejestracyjnych pojazdów i ich właścicieli przewiduje nowelizacja prawa o ruchu drogowym, którą dzisiaj uchwalił Sejm.

Za ustawą zagłosowało 250 posłów. Przeciw było 33, zaś 142 się wstrzymało. Nowelizacja dotyczy polskich kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego w krajach Unii Europejskiej i kierowców z państw członkowskich UE łamiących przepisy w Polsce.

Nowelizacja wprowadza unijną dyrektywę z 25 października 2011 r. w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego (tzw. dyrektywa _ cross border enforcement _). Termin jej wdrożenia minął 7 listopada 2013 roku.

Wymiana informacji w ramach Krajowego Punktu Kontaktowego będzie dotyczyć danych rejestracyjnych pojazdów oraz ich właścicieli lub posiadaczy. Dane te będą przekazywane m.in. w sytuacjach: niestosowania się do ograniczenia prędkości; prowadzenia pojazdu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa; przewożenia dziecka bez fotelika; niestosowania się do sygnałów świetlnych; prowadzenia pojazdu po wypiciu alkoholu lub pod wpływem narkotyków; korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Krajowy Punkt Kontaktowy ma być częścią nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Wymiana informacji będzie odbywała się w systemie teleinformatycznym za pośrednictwem istniejącego już europejskiego systemu EUCARIS. Informacje o zagranicznych kierowcach, ich pojazdach i dokonanych przez nich przewinieniach drogowych w Polsce - z Krajowego Punktu Kontaktowego będą otrzymywały: policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straże miejskie, Służba Celna i Straż Graniczna.

Zdaniem resortu transportu wymiana danych rejestracyjnych pojazdów może zwiększyć efekt prewencyjny i zachęcić do ostrożniejszej jazdy kierowców pojazdów zarejestrowanych w innych państwach członkowskich UE, co w efekcie wpłynie na zmniejszenie liczby ofiar wypadków w ruchu drogowym. Teraz nowelizacją prawa o ruchu drogowym zajmie się Senat.

Czytaj więcej w Money.pl
Awantura w Sejmie o dodatkowe polisy na zdrowie Opozycja domaga się konkretów, a wiceminister zdrowia mówi o obawach i fobiach związanych z dodatkowymi ubezpieczeniami.
Oni zablokowali uchwałę o Okrągłym Stole SP proponuje, aby projekt uchwały uzupełnić zapisami o rabunkowej prywatyzacji, bezkarności zbrodniarzy PRL, niewyrównanie krzywd dla ich ofiar oraz brak dekomunizacji i lustracji.
Efekt Okrągłego Stołu? Polska podzielona 25 lat temu, 6 lutego 1989 roku, przedstawiciele komunistycznej władzy i solidarnościowej opozycji zasiedli do rozmów, które zmieniły Polskę.
Tagi: przepisy drogowe, piractwo drogowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz