Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm wznowił posiedzenie. Wotum nieufności dla rządu już dziś?

Już dziś po południu odbędzie się debata nad wnioskiem klubu PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Już dziś po południu odbędzie się debata nad wnioskiem klubu PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska, z kandydaturą prof. Piotra Glińskiego na premiera. *

Wniosek o konstruktywne wotum uzasadni prezes partii Jarosław Kaczyński. Na dyskusję przewidziano pięć godzin, z 15-minutowymi wystąpieniami przedstawicieli klubów. Klub PiS chciał, by głos w debacie mógł zabrać także Gliński, ale - według marszałek Ewy Kopacz - nie pozwala na to regulamin Sejmu.

W uzasadnieniu wniosku PiS podkreśla, że powodem jego złożenia jest zdecydowanie negatywna ocena pracy Rady Ministrów kierowanej przez Donalda Tuska. Według PiS dalsze trwanie obecnego gabinetu szkodzi Polsce.

Z arytmetyki sejmowej wynika, że nie ma raczej szans, by wniosek uzyskał poparcie. Przeciw będą PO i PSL; SP wstrzyma się od głosu; RP nie weźmie udziału w głosowaniu, SLD zastanawia się, czy głosować przeciw, czy wstrzymać się od głosu. Zgodnie z art. 158. konstytucji Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231 głosów). Głosowanie nad wnioskiem - w piątek.

Posłowie zajmą się również projektami zmian w Kodeksie pracy i w ustawie o związkach zawodowych. Projekt rządu wprowadza ruchomy czas pracy; wydłuża też okres rozliczeniowy czasu pracy z obecnych nie więcej niż 4 miesięcy do maksymalnie 12 miesięcy. Dzięki temu pracodawca mając mniej zleceń, ograniczy czas pracy pracowników np. do 7 godzin dziennie.

Projekt autorstwa klubu PO zmienia definicję doby pracowniczej, przepisy dotyczące okresu rozliczeniowego czasu pracy; dotyczy trybu wprowadzania przerywanego czasu pracy, wydłużenia niepłatnej przerwy w pracy, obniżenia stawek za pracę w godzinach nadliczbowych i rekompensowania pracy w dzień wolny.

Posłowie rozpatrzą także senackie poprawki do ustaw: o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych, o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, o środkach ochrony roślin oraz o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Posłowie wysłuchają także - na wniosek PiS - informacji w sprawie _ oceny skuteczności podejmowanych przez rząd działań w celu ograniczenia skali i zakresu ubóstwa, szczególnie ubóstwa rodzin z dziećmi, wielodzietnych, z osobami bezrobotnymi, niepełnosprawnymi, utrzymujących się ze świadczeń społecznych _. Będą także zadawać przedstawicielom rządu pytania w sprawach bieżących.

Czytaj więcej w Money.pl
Profesor Gliński na kryzys? Dziś decyzja Sejm rozpatrzy wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności rządowi Donalda Tuska i wybranie Piotra Glińskiego na premiera.
Ten dokument wstrząśnie rządem Tuska? PiS przygotował podsumowanie 5-letnich koalicji Platformy i PSL. _ Są w nim zawarte konkretne fakty i wyliczenia _.
Los rządu Glińskiego jest już przesądzony Sejm zajmie się wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. Nie ma raczej szans, by wniosek uzyskał poparcie.
Tagi: wotum nieufności dla rządu donalda tuska, sejm, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz