Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił obrady. Zobacz transmisję

0
Podziel się:

PiS od proponowanej zasady przewiduje wyjątek - byłyby nim stacje benzynowe.

Sejm wznowił obrady. Zobacz transmisję
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Sejm rozpatrzy dziś dwa projekty: obywatelski i poselski wprowadzające zakaz handlu w niedzielę, a także dwie propozycje zmierzające do zaostrzenia kar dla nietrzeźwych kierowców.

Pod projektem poselskim w sprawie niedzieli podpisali się posłowie: PiS, PO, PSL i SP. Oba projekty nowelizacji Kodeksu pracy zakładają zmiany w art. 151, który dziś stanowi, że _ praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona _. Zmiana miałaby polegać na dopisaniu, że niedozwolona jest _ w niedziele i święta _. PiS od proponowanej zasady przewiduje jednak wyjątek - byłyby nim stacje benzynowe.

Zobacz transmisję na żywo z posiedzenia Sejmu:

źródło: sejm.gov.pl

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, który złożył komitet inicjatywy ustawodawczej ustawy Wolna Niedziela, _ wymuszanie pracy w niedzielę w placówkach handlowych, zwłaszcza wobec kobiet, które stanowią gros zatrudnionych w handlu, a jednocześnie pełniących odpowiedzialne funkcje w życiu rodzinnym i wychowywaniu dzieci, jest przez znaczną część społeczeństwa oceniane negatywnie _.

PiS z kolei ocenia, że _ nie znajduje uzasadnienia argument o istotnej roli społecznej pracy placówek handlowych w niedziele _. _ Argument ten pozostaje w sprzeczności z analizą skutków wprowadzonego w 2007 roku zakazu pracy placówek handlowych w dni świąteczne. Zakaz ten nie pociągnął za sobą, mimo przedstawianych przed jego wprowadzeniem opinii, jakichkolwiek utrudnień dla obywateli, jak również żadnych negatywnych skutków ekonomicznych _ - wskazali posłowie PiS.

W styczniu negatywną opinię do projektu poselskiego wydał rząd, zdaniem którego istniejące unormowania prawne _ są kompromisowe i godzą w interesy pracowników, pracodawców i konsumentów _. _ Dalsze ingerowanie w system handlu mogłoby oznaczać ograniczenie liczby miejsc pracy dla pracowników zatrudnionych w placówkach handlowych i przedsiębiorstwach współpracujących (hurtowniach, firmach transportowych i dostawczych) oraz punktach usługowych funkcjonujących w centrach handlowych (pralniach, kawiarniach) _ - podkreślono.

W porządku obrad są też dwa projekty - PiS i PSL - dotyczące zaostrzenia kar za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. PiS chce m.in. podwyższenia kar za spowodowanie katastrofy komunikacyjnej ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu - dziś to jest od 6 miesięcy do lat 8. PiS chce, żeby było od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Do 10 lat więzienia groziłoby też za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. W przypadku prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwości lub odurzenia kara byłaby jeszcze wyższa - do 15 lat pozbawienia wolności. PiS chce ponadto zlikwidować możliwość orzekania kar w zawieszeniu w przypadku pijanych kierowców.

Autorzy projektu proponują ponadto wprowadzenie możliwości konfiskaty pojazdów sprawców wypadków i katastrof skutkujących ofiarami śmiertelnymi, które zostały spowodowane w stanie nietrzeźwości lub odurzenia. Projekt przewiduje też zaostrzenie prawa (do 2 lat pozbawienia wolności) wobec osób, które mimo orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia pojazdu w związku z dokonaniem przestępstwa w stanie nietrzeźwym, prowadzą samochód. Dotychczas czyn taki stanowił jedynie wykroczenie.

Projekt PSL odnosi się do zapisów kilku ustaw. Podobnie jak w propozycji PiS za prowadzenie po pijanemu miałoby grozić do pięciu lat więzienia, ale także wysoka grzywna lub co najmniej pół roku ograniczenia wolności. Zwiększeniu miałby ulec także m.in. wymiar grzywny przewidzianej w Kodeksie wykroczeń za prowadzenie samochodu _ w stanie po użyciu alkoholu _ (od 0,2 do 0,5 promila) - z 5 do 10 tys. zł. Wprowadzona byłaby także możliwość orzeczenia w takich przypadkach nawet półrocznego ograniczenia wolności, podczas którego _ sprawca byłby skierowany do przymusowego wykonywania prac społecznie pożytecznych _.

Inną ważną zmianą z propozycji PSL jest wprowadzenie do ustawy o kierujących pojazdami obowiązku uczestnictwa w terapii uzależnień alkoholowych osób skazanych za kierowanie pojazdami po pijanemu.

Dyskusja o pijanych kierowcach powróciła na początku roku, po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim spowodowanym przez pijanego kierowcę, który śmiertelnie potrącił 6 osób, w tym 9-letnie dziecko, a dwoje kolejnych dzieci zostało rannych.

Posłowie - na wniosek klubu PiS - wysłuchają też informacji rządu w sprawie przyszłości rynku lotniczego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów państwowych lub podmiotów z udziałem Skarbu Państwa: Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze, Polskich Linii Lotniczych LOT SA, EuroLot SA oraz spółek, w których PLL LOT SA posiadał udziały lub akcje.

Czytaj więcej w Money.pl
W Sejmie m. in. o służbach rezerwowych Rządowy projekt zakłada uproszczenie przedłużania kontraktów i premiowanie dokształcania.
200 mln zł rocznie dla Warszawy? Pieniądze mają być przekazane z Funduszu Reprywatyzacji na wypłatę odszkodowań za mienie przejęte na podstawie tak zwanego dekretu Bieruta.
Śmieciowa kasa dla gmin W obrębie śmieciowych przepisów dzieje się w ostatnim czasie sporo. Na sejmowej mównicy debatowano nad pieniędzmi ze składowania odpadów. Czy należą się one gminie czy związkom międzygminnym? Śmieci na sejmowej mównicy, tym razem mowa była o nowelizacji ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Sprawa rozbijała się o zapis, który przyznawał środki ...
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)