Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm rozszerzył ulgi dla niewidomych

0
Podziel się:

Nawet o połowę taniej będą kupować bilety w autobusach i na kolei.

Sejm rozszerzył ulgi dla niewidomych
(daniel.s/CC/Flickr)

*Osoby niewidome uzyskają większe ulgi na przejazdy autobusami i pociągami. Sejm, wbrew woli rządu, przyjął poprawkę Senatu do ustawy okołobudżetowej, która przewiduje takie rozwiązanie. *

Zgodnie z wprowadzoną przez Senat poprawką, na którą zgodził się Sejm, niewidomi niezdolni do samodzielnej egzystencji uzyskają m.in. 93-proc. ulgę na bilety jednorazowe i miesięczne na autobusy i pociągi osobowe. W przypadku biletów miesięcznych na pociągi pospieszne i ekspresowe będzie im przysługiwała 51-proc. ulga. Obecnie za takie bilety niewidomi muszą płacić 100 proc. ceny. W przypadku innych biletów przysługują im ulgi w wysokości od 37 proc. do 49 proc., w zależności od rodzaju transportu i biletów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/prawie;pol;tysiaca;ulg;podatki;nizsze;o;65;9;mld;zl,72,0,722760.html) Prawie pół tysiąca ulg. Podatki niższe o 65,9 mld zł
Ulgi dla niewidomych budziły kontrowersje. Poseł Krystyna Skowrońska z PO powiedziała przed głosowaniem, że jej klub wstrzyma się od głosu, ponieważ poprawka budzi wątpliwości pod względem zgodności z Konstytucją. Pytała, czy poprawka może zwiększać deficyt budżetowy.

_ - Senat nie zaproponował żadnych źródeł zwiększenia przychodów, z których mogłyby być pokryte wydatki związane z ulgami _ - powiedziała Skowrońska.

Stanisław Stec z SLD zwrócił uwagę, że poprawka dotyczy ustawy okołobudżetowej, a nie budżetu, więc nie zwiększa deficytu. Sejm pracuje nad ustawą budżetową, w związku z tym - zdaniem Steca - jest czas na dokonanie odpowiednich przesunięć wydatków, aby ulgi dla niewidomych nie zwiększały deficytu.

W opinii wiceminister finansów Hanny Majszczyk poprawka jest niezgodna z Konstytucją, m.in. dlatego, że wykracza poza zakres możliwości zgłaszania poprawek w Senacie. _ Jeśli chodzi o deficyt, to naszym zdaniem ta ustawa jest ściśle związana z realizacją ustawy budżetowej na rok 2011. Środki na pokrycie dodatkowych wydatków związanych z ewentualnym przyjęciem takiego rozwiązania nie zostały ujęte w ustawie budżetowej. Przyjęcie tej zmiany () powiększałoby deficyt _ - argumentowała.

Ustawa okołobudżetowa, związana z realizacją budżetu na przyszły rok, przewiduje m.in. podwyżkę z 22 proc. do 23 proc. podstawowej stawki VAT, która ma nastąpić 1 stycznia 2011 r. Do końca grudnia 2013 r. będą obowiązywać trzy nowe stawki VAT: 5, 8 i 23 proc. Wprowadzona zostanie 5-proc. stawka na żywność, książki i czasopisma specjalistyczne. Zgodnie z ustawą z obecnych 6 tys. 395,7 zł do 4 tys. zł obniżony zostanie zasiłek pogrzebowy. Ustawa przewiduje też wprowadzenie ulg komunikacyjnych dla studentów w wysokości 49 proc. i 51 proc.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)