Notowania

nowelizacja budżetu
27.08.2013 13:34

Sejm rozpoczął czterodniowe posiedzenie

Posłowie mają zająć się na nim m.in. projektem nowelizacji tegorocznego budżetu oraz sprawozdaniem komisji o projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącym sześciolatków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Tuż po rozpoczęciu obrad ślubowanie przed Sejmem złoży rzecznik praw dziecka Marek Michalak, a także wybrany pod koniec lipca na nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. Mandat poselski po Kwiatkowskim, któremu łączenia funkcji szefa NIK i parlamentarzysty zabrania konstytucja, obejmie dotychczasowa łódzka radna PO Elżbieta Królikowska-Kińska, która także we wtorek złożyła ślubowanie poselskie.

Posłowie zajmą się m.in. sprawozdaniem komisji o projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącym sześciolatków. Zgodnie z projektem dzieci urodzone w 2008 r. zostaną podzielone na dwie grupy: te urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r. pójdą w wieku sześciu lat obowiązkowo do szkoły 1 września 2014 r. wraz z siedmiolatkami urodzonymi w 2007 r. Dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r., czyli od 1 lipca do 31 grudnia, pójdą obowiązkowo do szkoły od 1 września 2015 r. wraz ze wszystkimi dziećmi sześcioletnimi urodzonymi w 2009 r.

W środę Sejm ma także rozpatrzyć projekt nowelizacji tegorocznego budżetu. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała na dzisiejszej konferencji prasowej, że na początku posiedzenia izby będzie głosowany wniosek PiS, by debata nad nowelą nie odbywała się na tym posiedzeniu Sejmu.

Nowelizacja zwiększa deficyt budżetowy o około 16 mld zł wobec 35,6 mld zł zapisanych w ustawie. W projekcie przyjęto, że po zmianach dochody budżetu państwa wyniosą w tym roku 275 mld 729 mln 440 tys. zł, a wydatki sięgną 327 mld 294 mln 440 tys. zł. W efekcie deficyt wyniesie 51 mld 565 mln zł.

Ograniczenie wydatków budżetowych w projekcie nowelizacji wynosi 7,656 mld zł wobec wcześniej zapowiadanych przez przedstawicieli rządu 8,5-8,6 mld zł. Dochody budżetowe w tym roku mają być niższe niż zapisano w ustawie o około 23,7 mld zł. Największe cięcia mają objąć resorty: obrony narodowej (3 mld 146 mln zł), transportu (1 mld 12 mln zł) i finansów (900 mln zł).

Kopacz podczas konferencji prasowej poprzedzającej posiedzenie poinformowała, w porządku obrad posiedzenia jest także informacja bieżąca na temat sytuacji w polskim rolnictwie, o którą wnioskował klub SLD.

Czytaj więcej w Money.pl
Piechociński o tym, czego boi się PSL Według szefa PSL, już niedługo będziemy mogli przekonać się, jak posłowie koalicji zagłosują w ważnych kwestiach.
Milionowe cięcia u premiera, w Sejmie i... Rząd przyjął projekt nowelizacji tegorocznego budżetu, zakładający podniesienie o 16 mld zł deficytu i ograniczenie wydatków o ponad 7,6 mld zł.
CBOS: Prezydent pracuje dobrze, Sejm źle W porównaniu z lipcem z pracy Bronisława Komorowskiego jesteśmy zadowoleni tak samo, natomiast coraz gorzej oceniamy działania Sejmu.
Tagi: nowelizacja budżetu, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz