Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
list żelazny
06.12.2013 12:45

Sejm przyjął zmianę prawa ws. listów żelaznych

Za nowelizacją głosowało 445 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Będzie możliwe złożenie zażalenia na postanowienie sądu o odmowie wydania listu żelaznego - przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, którą przyjął Sejm.

Za nowelizacją głosowało 445 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Według przepisów sąd może wydać oskarżonemu przebywającemu za granicą tzw. list żelazny, jeśli złoży on oświadczenie, że stawi się do sądu lub do prokuratora w wyznaczonym terminie pod warunkiem odpowiadania z wolnej stopy. List żelazny zapewnia oskarżonemu pozostawanie na wolności aż do prawomocnego ukończenia postępowania, jeśli nie utrudnia on postępowania karnego i stawia się na wezwania w sądzie i prokuraturze.

Projekt zmian dotyczący tej kwestii przygotował klub Solidarnej Polski. Popierały go wszystkie kluby. Podczas debaty na początku grudnia posłowie wskazywali, że odmowa wydania listu żelaznego znacząco wiąże się z prawem oskarżonego do wolności osobistej i w związku z tym powinna podlegać możliwości zażalenia.

Pierwotna propozycja Solidarnej Polski dotyczyła także umożliwienia wnoszenia zażaleń na inne decyzje, np. odmowy skierowania oskarżonego na obserwację w zakładzie leczniczym. Ze zmian tych zrezygnowano podczas prac sejmowej komisji. Ministerstwo Sprawiedliwości dowodziło, że w przypadkach, gdy decyzje sądów dotyczą kwestii incydentalnych, zażalenia są niekonieczne i mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia sądów.

Według danych resortu sprawiedliwości w 2012 r. wydano 178 postanowień w sprawie listu żelaznego, zaś w pierwszym półroczu 2013 r. tych postanowień było 113.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/m240877.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/trybunal;konstytucyjny;rozpatruje;zmiany;w;ustroju;sadow,63,0,1411647.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rewolucja w sądach. Trybunał rozpatruje zmiany Menedżerskiego podejścia do zarządzania sądami, wzmocnienie pozycji dyrektorów sądów i wprowadzono systemu ocen pracy sędziów - to najważniejsze zmiany proponowane w nowelizacji prawa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m77913.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jest;raport;z;monitoringu;sadow;zobacz;wnioski,60,0,1393724.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wstrząsające wnioski raportu o sądach Wyniki monitoringu Court Watch Polska zaprezentowano w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/m243369.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/reforma;sadow;male;miasta;boja;sie;ich;likwidacji,209,0,1343953.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To te miasta boją się likwidacji sądów Dziś posłowie mają głosować prezydenckie weto do obywatelskiej ustawy przywracającej część sądów okręgowych, zlikwidowanych przez reformę Gowina.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/m215350.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sady;rejonowe;w;polsce;beda;nowe;przepisy,203,0,1333963.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezydent proponuje, kiedy likwidować sądy Precyzyjne kryteria, na podstawie których szef MS miałby prawo tworzenia i likwidacji sądów rejonowych określa prezydencki projekt noweli ustawy o sądach powszechnych.
Tagi: list żelazny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz