Notowania

umowa o pracę
28.08.2009 06:00

Sejm postanowił. Umowy o pracę będą tylko po polsku

Tylko ta wersja językowa będzie miała moc prawną.Tak stanowi nowelizacja ustawy o języku polskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dscott/iStockphoto)

Umowy o pracę, w których jedną ze stron jest obywatel polski, będą musiały być sporządzane w języku polskim i tylko ta wersja językowa będzie miała moc prawną - stanowi nowelizacja ustawy o języku polskim, do której Sejm przyjął w czwartek jedyną senacką poprawkę.

Zgodnie z nowelizacją, moc prawną będzie miała wyłącznie umowa o pracę sporządzona w języku polskim. Na wniosek jednej ze stron zawieranej umowy może zostać ona także sporządzona w języku lub językach obcych. Stroną wnioskującą będzie mógł być pracownik niebędący obywatelem polskim, pochodzący zarówno z jednego z krajów Unii Europejskiej, jak i spoza niej.

Nowelizacja jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z września 2005 r. Obecnie przedsiębiorcy mogą sporządzać umowy o pracę w dowolnym języku. Trybunał uznał te przepisy za niekonstytucyjne. Nowelizacja zmienia też w analogiczny sposób przepisy dotyczące wszystkich dokumentów funkcjonujących na rynku konsumenckim (np. gwarancji, rękojmi).

* [ Umowa o pracę na czas określony ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/umowa;o;prace;na;czas;okreslony,149,0,246165.html )
* [ Praca w dzień wolny? Co za to przysługuje? ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/praca;w;dzien;wolny;co;za;to;przysluguje,196,0,437956.html )
* [ Wypowiedzenie umowy o pracę - tylko na piśmie? ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/wypowiedzenie;umowy;o;prace;-;tylko;na;pismie,7,0,429575.html )

##

Tagi: umowa o pracę, kodeks pracy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz