Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm debatował w sprawie Ukrainy. Co postanowili posłowie?

0
Podziel się:

Oferta niezbyt szczodra - skwitował przed ambasadorem USA Leszek Miller. Mazowsze zapłaciło innym województwom dwa razy więcej.

Sejm debatował w sprawie Ukrainy. Co postanowili posłowie?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ Sejm RP wyraża solidarność z narodem ukraińskim. Ukraina jest wolnym i suwerennym państwem, a jej terytorialna integralność nie może być naruszana _ - brzmi początek uchwały solidarności, przyjętej właśnie przez Sejm. Leszek Miller zwrócił uwagę na konieczność finansowej pomocy. Wytknął przy tym USA, że deklarowana przez nie pożyczka jest _ niezbyt szczodra _.

Aktualizacja 22:32

- Jedynym prawowitym rządem Ukrainy jest rząd Arsenija Jaceniuka, wyłoniony przez legalnie wybrany Parlament - oświadczył premier na początku specjalnego wystąpienia w Sejmie. - _ Niezależnie od aktów agresji, jakich jesteśmy dziś świadkami na Krymie, nasza wspólna praca - europejska i Ukrainy - musi przynieść finał, a tym finałem jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Deklaruję to w imieniu polskiego rządu, ale myślę, że mogę to powiedzieć także w imieniu wszystkich tu zgromadzonych, że Polska będzie wspierała z całych sił ten wniosek w chwili, kiedy rząd Ukrainy go przedstawi, choćby jutro _ - stwierdził Tusk.

Jak mówił Ludwik Dorn, klub SP przyjmuje z satysfakcją to, że premier Donald Tusk podkreślił w swoim wystąpieniu legalność władz Ukrainy w sytuacji, kiedy jest ona podważana przez Rosję. Wytknął jednak rządowi, że kwestia wypracowywania przez UE w miarę skutecznych sankcji _ jakoś się rozmyła _. Zaznaczył, że oczekuje wywierania większej presji na sojuszników w Europie.

- _ Scenariusz ekspansji Rosji na inne państwa, o którym wspominał mój brat, jest możliwy _ - dodawał z mównicy Jarosław Kaczyński.

Zobacz transmisję na żywo z posiedzenia Sejmu:

źródło: sejm.gov.pl

_ - Władze Rosji dopuściły się do aktu agresji, musimy to wprost powiedzieć, ten akt agresji uderza w podstawy funkcjonowania społeczności międzynarodowej, uderza w Kartę Narodów Zjednoczonych ONZ. Suwerenność i integralność Ukrainy została naruszona przez Rosję, zasłanianie się (przez Rosję) interesami mniejszości rosyjskiej brzmi cynicznie _ - podkreślił Grzegorz Schetyna.

Polityk PO przekonywał, że zadaniem Polski jest wsparcie dla integralności Ukrainy. _ Reakcja wolnego świata, nasza reakcja, na serię rosyjskich zachowań musi być jednoznaczna, zdecydowana i ostra _ - mówił. Schetyna zapewnił, że europejska droga dla Ukrainy jest ciągle otwarta, a Polska musi pilnować, żeby pozostała taka nadal.

Polityk PO zauważył również, że Polska od dawna była ambasadorem Ukrainy, a teraz musi być również jej obrońcą. _ - Jesteśmy obrońcami Majdanu, symbolu niezłomności i zwycięstwa, możemy powiedzieć, że zawsze będziemy obrońcami Majdanu, symbolu obrony przed bezprawiem, naruszaniem elementarnych standardów demokracji, zawsze będziemy po stronie wolności i solidarności _ - zapewnił.

- _ Przestańmy udawać, że jesteśmy mesjaszem narodów _ - stwierdził Janusz Palikot w swoim wystąpieniu. - _ Jeśli coś jest w stanie powstrzymać Putina, o pogarszająca się sytuacja gospodarcza _.

Pomoc USA niższa niż janosikowe

_ Cieszę się, że Unia Europejska przedstawiła wreszcie pakiet dający Ukrainie silny impuls dla gospodarki i - jak mam nadzieję - zmniejszający olbrzymie nierówności społeczne w tym kraju _ - powiedział Leszek Miller. Dodał, że UE powinna możliwie szybko podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą. _ - Ale ważna jest też zawartość tej umowy i to, czy zostanie w niej potwierdzone, że Komisja Europejska przyznała taki pakiet pomocowy Ukrainie, który wedle zapowiedzi może mieć wartość około 11 mld euro _ - mówił szef SLD.

Odniósł się też do amerykańskiej zapowiedzi, że USA są gotowe udzielić Ukrainie kredytu w wysokości 1 mld dolarów. _ - Tak zwane janosikowe, które Mazowsze zapłaciło innym województwom w Polsce, to ponad 2 mld dolarów. Dlatego skorzystam z okazji, że jest tu (w Sejmie-PAP) ambasador amerykański, żeby powiedzieć, że jest to oferta niezbyt szczodra i powinna być jak najszybciej poprawiona _ - zwrócił się Miller do ambasadora USA Stephena Mulla.

Zdaniem Millera, oczekiwania Międzynarodowego Funduszu Walutowego względem Ukrainy, od spełnienia których będzie zależała pomoc dla tego kraju, nie powinny być aż tak restrykcyjne, jak miało to miejsce w przypadku Polski. _ MFW postępuje tak zawsze w stosunku do państw, które mają nóż na gardle. A w przypadku Ukrainy powinno być więcej Kołodki niż Balcerowicza _ - stwierdził.

- _ Trudno nie podzielić głównych tez wystąpienia premiera, nawet jak się jest w opozycji _ - zaczął swoje wystąpienie Leszek Miller. - _ Trzeba potępić próby rozwiązań siłowych _.

-_ Celem pryncypialnym jest utrzymanie jedności Ukrainy. Oczywiście, jest wiele problemów: jak zmienić ustrój wewnętrzy, by był bardziej przejrzysty, jak wykorzystać efektywnie pomoc, jaka spłynie _ - dodawał. - _ Musimy mieć pewność, że polska inwestycja w przyjaźń z Ukrainą jest inwestycją w kraj demokratyczny _. Polityk dodał również, że pomoc finansowa, jaką zaoferowały Stany Zjednoczone, jest niezbyt szczodra. Korzystając z obecności w Sejmie ambasadora USA zaapelował, by sumę znacznie podnieść.

_ Potrzebne dobre relacje z Rosją _. To nasz drugi rynek eksportowy

Janusz Piechociński podkreślił, że jako minister gospodarki chce zasygnalizować, _ jakie trudności i wyzwania już się rodzą _ w wyniku kryzysu na Ukrainie. Przypomniał, że Ukraina zajmuje ósme miejsce wśród najważniejszych polskich rynków eksportowych, a z punktu widzenia importu jest na 21 miejscu. Z rynkiem ukraińskim współpracuje 12 tys. polskich firm, w zdecydowanej większości małych i średnich.

_ - Ale uwaga, już tylko w okresie styczeń-luty odnotowaliśmy spadek polskiego eksportu na Ukrainę o prawie 12 proc., a w tym w styczniu ten eksport obniżył się o 4 proc., a w lutym aż o 17 _ - powiedział Piechociński.

Wskazał też, jak istotny jest rynek rosyjski. _ - Rosja jest drugim po UE rynkiem eksportowym dla polskich przedsiębiorstw. Rosja jest piątym partnerem handlowym Polski w eksporcie i drugim w imporcie i jest jednocześnie, według danych rosyjskich, czwartym unijnym eksporterem na rynek rosyjski _ - powiedział Piechociński. W styczniu i lutym polski eksport do Rosji spadł o 2,5 proc.

_ - Twierdzę, że dzisiejsza siła polskiej gospodarki skazuje nas na to, że także tam, na Kremlu myśli się w racjonalny sposób o relacjach z Polską. Dlatego też apeluję, aby nie wzbudzać choćby w obszarze relacji społecznych niepotrzebnych emocji. Nam są potrzebne dobre, przyjazne relacje z Rosjanami _ - podkreślił.

Piechociński zaapelował też do wszystkich sił politycznych w Polsce, by nie licytować się _ w kolejnych pomysłach i inicjatywach _ na rzecz Ukrainy, by polska polityka i polska dyplomacja były razem i razem szukały skutecznych rozwiązań.

Co deklaruje Sejm?

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz powitała na początku obrad ambasadorów Ukrainy i USA w Polsce. Po informacji szefa rządu zaplanowane są wystąpienia przedstawicieli wszystkich klubów. - _ Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża solidarność z narodem ukraińskim, łączy się w bólu z bliskimi i rodzinami poległych w czasie ostatnich walk na Majdanie _ - zapisano w projekcie uchwały ws. sytuacji na Ukrainie.

Podkreślono w nim, że _ Ukraina jest wolnym i suwerennym państwem i że jej terytorialna integralność nie może być naruszona i kwestionowana _. Demokratyczne przemiany na Ukrainie - zaznaczono - _ są uznawane i wspierane przez demokratyczny świat _.

_ Sejm RP deklaruje poparcie dla suwerennych wysiłków narodu ukraińskiego na rzecz kontynuowania demokratycznej transformacji. Jest przekonany, że nowy rząd w Kijowie, będący legalną władzą na Ukrainie, będzie takie wysiłki podejmował _ - napisano.

W uchwale Sejm apeluje do rządu RP o podjęcie _ niezwłocznych wysiłków na rzecz politycznego i ekonomicznego wsparcia ukraińskiego procesu transformacji ustrojowej i ekonomicznej _. Szczególne znaczenie - wskazano - ma tu szybkie opracowanie i wdrożenie pakietu stabilizacyjnego dla gospodarki Ukrainy oraz wprowadzenie ułatwień wizowych dla obywateli tego kraju.

W projekcie zapisano też, że Sejm RP apeluje do parlamentów państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej o podjęcie inicjatyw, które doprowadzą do _ poparcia demokratycznych aspiracji narodu ukraińskiego oraz do wyrażenia solidarności z Ukrainą w działaniach zmierzających do utrzymania jej suwerenności i integralności terytorialnej _.

Od kilku dni Rosja prowadzi na Krymie zbrojne działania, co spotkało się z potępieniem społeczności międzynarodowej i groźbą sankcji ze strony UE i USA. W Brukseli na temat sytuacji na Krymie zebrała się Rada Północnoatlantycka. Na czwartek zaplanowano nadzwyczajny szczyt UE.

Czytaj więcej w Money.pl
_ Wspólnota Zachodu zdaje egzamin _ _ Polska, Czechy, jestem przekonany, że dotyczyć to będzie całej Grupy Wyszehradzkiej i mam nadzieję wszystkich państw Unii Europejskiej będziemy mówili jednym głosem w sprawie Ukrainy _ - zapewnia Donald Tusk.
Siergiej Ławrow rozmawia ze światowymi szefami dymplomacji Bezpośrednie rozmowy między Rosją i Ukrainą, moderowane przez przedstawicieli wspólnoty międzynarodowej, będą miały zasadnicze znaczenie dla rozwiązania kryzysu
Kto wyprzedził Kliczkę w prezydenckim sondażu? Badanie przeprowadzono na całym terytorium Ukrainy na reprezentatywnej grupie 2004 osób. Przedterminowe wybory prezydenckie na Ukrainie mają się odbyć 25 maja.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)