Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kuratorzy
10.10.2014 15:39

Sejm zmienił ustawę o kuratorach sądowych

Umożliwiono kuratorom obwinionym dyscyplinarnie na ustanowienie swojego obrońcy nie tylko spośród zawodowych kuratorów, ale też z grona adwokatów i radców prawnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS/Bartosz Krupa)

Sejm jednogłośnie zmienił ustawę o kuratorach sądowych - umożliwił kuratorom obwinionym dyscyplinarnie na ustanowienie swojego obrońcy nie tylko spośród zawodowych kuratorów, ale też z grona adwokatów i radców prawnych.

Nowelę ustawy o kuratorach sądowych przygotował Senat. W Sejmie poparło ją 450 posłów, nikt nie był przeciwny i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Do tej pory w postępowaniu dyscyplinarnym bronić obwinionego mógł jedynie inny kurator. Proponując zmianę Senat uznał, że trudno wskazać argumenty, które przemawiałyby za wyznaczeniem obrońcy z urzędu wyłącznie spośród kuratorów zawodowych, w sytuacji gdy zarzuty stawiane obwinionemu są na tyle poważne, że w grę może wejść nawet wykluczenie go z zawodu.

Po zmianie przepisów oprócz obrońcy z wyboru, również w przypadku obrońcy wyznaczanego z urzędu będzie można sięgnąć po adwokata, lub radcę prawnego, a nie jedynie innego kuratora zawodowego.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Teraz trafi do Senatu.

Czytaj więcej w Money.pl
Śluby w plenerze? Duże zmiany w urzędach Prowadzenie elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC oraz możliwość wzięcia ślubu poza urzędem - przewiduje ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego.
Biernacki przypomina Grabarczykowi o ... Były minister sprawiedliwości zapytany o działania nowego szefa resortu, odpowiedział...
Tagi: kuratorzy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz