Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sędziowie wystąpili do Strasburga w sprawie wieku emerytalnego

0
Podziel się:

Autorzy pozwu podkreślają, że zasada przechodzenia sędziów na emeryturę w wieku 70 lat obowiązuje na Węgrzech od 1869 roku.

Sędziowie wystąpili do Strasburga w sprawie wieku emerytalnego
(Haikik/Dreamstime)

Stu pięciu węgierskich sędziów zaskarżyło w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu przepisy, na mocy których mają przejść na emeryturę w wieku 62 lat, choć pierwotnie było to 70 lat - poinformował Węgierski Komitet Helsiński.

Złożony pozew zawiera żądanie uchylenia przepisów, obniżających wiek przechodzenia sędziów na emeryturę oraz wypłacenia im odszkodowań przez rząd Węgier.

Autorzy pozwu podkreślają, że zasada przechodzenia sędziów na emeryturę w wieku 70 lat obowiązuje na Węgrzech od 1869 roku. Jednak na mocy najnowszej zmiany przepisów, sędziowie kończący w bieżącym roku 62 lata życia muszą do 31 grudnia przejść na emeryturę.

Jak zaznacza się w pozwie, nowelizacja ta jest naruszeniem praw nabytych oraz aktem dyskryminacji, bowiem obowiązkowe obniżenie wieku emerytalnego nie dotyczy innych przedstawicieli zawodu prawniczego, jak notariusze, komornicy, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego czy wykładowcy uniwersyteccy.

Na mocy nowej węgierskiej konstytucji sędziowie mogą sprawować swe funkcje najwyżej do osiągnięcia ogólnie obowiązującego wieku emerytalnego. W bieżącym roku wynosi on 62 lata i ma być stopniowo podniesiony do 65 lat.

Czytaj więcej wiadomości z Węgier w Money.pl
Węgrom się upiekło. Oszczędzą pół mld euro Kara została nałożona w marcu ramach procedury nadmiernego deficytu.
Spełnili wymogi EBC i MFW. Dostaną pomoc? Nowelizacja ustawy o banku centralnym ma zapewnić Węgrom możliwość skorzystania z dalszej zagranicznej pomocy kredytowej w wysokości 15 mld euro.
Na Węgrzech koszmar. Woda ma 23 stopnie Na Węgrzech panują upały, których nie notowano w tym kraju od 1936 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)