Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sędziowie przeciwni uchwalonemu prawu

0
Podziel się:

Polscy sędziowie nie zgadzają się na propozycję rządu, aby w 2012 roku zamrozić waloryzację ich wynagrodzeń.

Sędziowie przeciwni uchwalonemu prawu
(Khz/Dreamstime)

Uchwalona przez Sejm nowelizacja od kilkunastu miesięcy budzi ożywione dyskusje w środowisku prawniczym. W poniedziałek nowelizacji było poświęcone Nadzwyczajne Zebranie Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgów, które odbyło się w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa.

Do uchwalonych przez Sejm zmian przekonywał sędziów wiceminister sprawiedliwości Grzegorz Wałejko, ale - jak powiedział uczestniczący w spotkaniu sędzia Grzegorz Wójtowicz, prezes Sądu Okręgowego w Radomiu - wiceminister sędziów nie przekonał.

Dotąd zarobki sędziów były zależne od warunków rynkowych czyli średniej krajowej, a nie od władzy wykonawczej - podkreślił sędzia sądu okręgowego w Suwałkach, Jacek Przygucki na nadzwyczajnym zebraniu w Warszawie Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Sądów Okręgowych, czyli samorządu sędziowskiego. Nowe rozwiązania spowodują, jego zdaniem, _ dalszą pauperyzację wymiaru sprawiedliwości _.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI SĘDZIEGO PRZYGUCKIEGO:

(Źródło: IAR)

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, Antoni Górski mówi, że sędziom nie podoba się też znowelizowana 1 lipca przez Sejm ustawa o ustroju sądów powszechnych. Sędzia Górski dodaje, że posłowie za dużą władzę przyznali dyrektorom - menadżerom sądów, którzy są zależni od ministra sprawiedliwości, a umniejszyli kompetencje niezawisłych prezesów sądów.

POSŁUCHAJ PRZEWODNICZĄCEGO KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA:

(Źródło: IAR)

Środowisko jest też zaniepokojone zawartą w ustawie propozycją wprowadzenia czteroletniego planu rozwoju indywidualnego sędziów - mówi sędzia Jacek Przygucki. Dodaje, że jest to _ hasło bez treści _.

POSŁUCHAJ SĘDZIEGO PRZYGUCKIEGO:

(Źródło: IAR)

Wiceminister sprawiedliwości, Grzegorz Wałejko przyznał, że budżet został zaplanowany tak, jakby waloryzacji wynagrodzeń sędziów nie było. Jego zdaniem, wszystko w tej sprawie zależy od nowego parlamentu, który będzie budżet zatwierdzał. Wiceminister sprawiedliwości nie zgadza się, że znowelizowana ustawa o ustroju sądów powszechnych zwiększa nadzór, zwłaszcza polityczny, ministra nad działalnością sądów.

POSŁUCHAJ WICEMINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI:

(Źródło: IAR)

Zebranie Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Sądów Okręgowych przyjęło dwie uchwały. W pierwszej protestuje przeciw brakowi waloryzacji płac, w drugiej - przeciwko znowelizowanej ustawie o ustroju sądów powszechnych. Proponuje zwołanie okrągłego sędziowskiego stołu w tej sprawie. Do Warszawy przyjechało ponad dwustu przedstawicieli samorządu sędziowskiego. W całym kraju jest około 10 tysięcy sędziów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t26799.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/fiasko;protestu;sedziow;wiekszosc;rozpraw;normalnie,147,0,714131.html) Fiasko protestu sędziów? Większość rozpraw normalnie W trakcie tzw. dni bez wokandy sądy nie zostały sparaliżowane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t109189.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/zadania;kibice;i;piersi;solidarnosc;protestuje,145,0,863377.html) Żądania, kibice i Piersi. Solidarność protestuje Miało być nawet 60 tysięcy ludzi, a jak na razie w centrum Warszawy zebrało się kilka tysięcy związkowców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t15615.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przedsiebiorcy;protestuja;przed;sejmem;w;sprawie;zus-u,108,0,862828.html) Przedsiębiorcy protestują przed Sejmem w sprawie ZUS-u Ponad 40 osób demonstrowało przed Sejmem przeciwko - ich zdaniem - bezprawnemu naliczaniu przez ZUS składki ubezpieczeniowej przedsiębiorcom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)