Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
świadczenia rodzinne
20.12.2012 21:55

Sędziowie orzekli: wyliczenia Sejmu "lipne"

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wypłacanie dodatku do świadczenia rodzinnego jedynie na dwoje dzieci, podczas gdy osierocone rodzeństwo może być liczniejsze, jest zgodne z konstytucją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

*Dodatki dla niepełnych rodzin zgodne z konstytucją, ale wyliczenia Sejmu - cytujemy - _ lipne _. Trybunał Konstytucyjny nie dopatrzył się naruszenia praw dzieci, które nie są i nigdy nie będą alimentowane, bo na przykład ich ojciec nie żyje. *

Orzekł, że wypłacanie dodatku do świadczenia rodzinnego jedynie na dwoje dzieci, podczas gdy osierocone rodzeństwo może być liczniejsze, jest zgodne z konstytucją.

Trzech sędziów Trybunału przyjęło ze zrozumieniem wyliczenia Sejmu, dowodzące, że samotny rodzic ma miesięcznie do dyspozycji, na głowę - przy wychowywaniu trójki dzieci - 723 złote 50 groszy.

Przy wychowywaniu czworga o 30 groszy więcej, a przy wychowywaniu pięciorga, znowu więcej o kolejnych 20 groszy na głowę. Przewodniczącego składu zastanowiło, że samotny rodzic im więcej ma dzieci, tym więcej zarabia, ale zdumiało jedynie Teresę Liszcz. Sędzia dopytywała reprezentującego parlament posła Jerzego Kozdronia o podstawy symulacji. Ten powiedział, że przecież ludzie _ muszą mieć jakieś dochody _. Na pytanie, dlaczego w wyliczeniach samotny rodzic wychowujący pięcioro dzieci ma pracę i do tego zarabia najwyższą stawkę, odpowiedział, że _ widocznie ma więcej energii i więcej pracuje _. _ To lipne _, skomentowała Teresa Liszcz, przepraszając za kolokwializm.

Sędzia, jako jedyna ze składu orzekającego, zgłosiła do wyroku zdanie odrębne. Uznała, że oba zakwestionowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy - w tym przepis dotyczący ograniczenia dodatków na kolejne dzieci niepełnosprawne - są niezgodne z konstytucją i _ niesprawiedliwe _.

Uzasadniając swą opinię powróciła do _ ekspertyzy _ popartej powagą parlamentu. Nie mogła zrozumieć, skąd Sejm czerpie przekonanie, że samotny rodzic zawsze ma pracę i do tego zarabia tym więcej, im więcej ma dzieci pod opieką, zwłaszcza niepełnosprawnych. W takich sytuacjach - argumentowała - zdobycie pracy graniczy z cudem. Drugim cudem byłoby pogodzenie jej z samotnym dźwiganiem obowiązków wobec tak licznej gromadki dzieci.

Trybunał w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że w Polsce obowiązuje system dodatków i to się wszystko jakoś uzupełnia. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne. Reprezentujący przed Trybunałem wnioskodawcę, czyli Rzecznika Praw Obywatelskich, Lesław Nowacki, odmówił komentarza.

Czytaj więcej w Money.pl
Pozwolili na te zmiany w emeryturach Przepisy, które zawiesiły procentową waloryzację emerytur i rent są zgodne z konstytucją. Nie wszyscy sędziowie zgodzili się jednak z tą opinią.
Zapowiedź zmian w opłatach przedszkolnych Szefowa resortu edukacji wyjaśnia, że od nowego roku szkolnego opłaty za dodatkowe godziny pobytu dziecka będą stopniowo zmniejszane.
Tagi: świadczenia rodzinne, tk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz