Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sędziowie nie chcą okresowych ocen

0
Podziel się:

Ma je wprowadzić rządowy projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Sędziowie nie chcą okresowych ocen
(Khz/Dreamstime)
bEKFPEJN

Stowarzyszenie sędziów _ Iustitia _ informuje o _ narastającym sprzeciwie _ środowiska sędziów wobec rządowej propozycji zmian prawa o sądach i wprowadzeniu okresowych ocen sędziów. Projekt jest w sejmowej podkomisji, której szef traktuje go jako priorytetowy.

Jak poinformował rzecznik _ Iustitii _ Bartłomiej Przymusiński, uchwały wzywające do zwołania Okrągłego Stołu Sądownictwa podejmują kolejne zgromadzenia sędziów - już 22 z ogólnej liczby 45 okręgów sądowych w kraju, reprezentujące ponad 5,5 tysiąca sędziów sądów powszechnych.

Sędziowie apelują o _ powstrzymanie się przez rząd od forsowania rozwiązań prawnych ograniczających samodzielność władzy sądowniczej _. Ich zdaniem rządowy projekt zmian w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych (usp) zagraża niezawisłości sędziowskiej i niezależności organizacyjnej sądów, a w razie jego wejścia w życie znaczna liczba sędziów zostanie wyłączona od pracy orzeczniczej i zostanie zaangażowana do oceniania sędziów orzekających.

bEKFPEJP

Projekt zmian w usp od kilkunastu miesięcy wywołuje ożywione dyskusje w środowisku prawniczym. Szczególne kontrowersje budzą m.in. kwestie systemu oceniania sędziów i prokuratorów, zarządzania sądami oraz ich struktury. Projekt proponuje m.in. wprowadzenie systemu indywidualnych ocen pracy sędziów i prokuratorów. W ocenie resortu ma to pomóc słabszym sędziom poprawić orzecznictwo, a także wpłynąć na poprawę jakości funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Na początku stycznia minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski mówił, że liczy na uchwalenie tego projektu do września.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t129945.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;sie;ogranicza;przed;wyborami;60;ustaw;mniej,21,0,783637.html) Rząd się ogranicza. Przed wyborami 60 ustaw mniej
Rządowy projekt nowelizacji usp jest już po pierwszym czytaniu w sejmowej komisji sprawiedliwości i został skierowany do podkomisji. Jej szef Jerzy Kozdroń (PO) powiedział, że w porozumieniu z rządem projekt jest traktowany jako priorytetowy, ponieważ dotyczy wzmocnienia sprawności struktur państwa. - _ Mam nadzieję, że podkomisja zakończy nad nim prace w kwietniu _ - powiedział.

Po pierwszym czytaniu projektu w komisji na wniosek środowisk sędziowskich zdecydowano wówczas o zorganizowaniu wysłuchania publicznego, które odbyło się w styczniu. Już wtedy organizacje skupiające sędziów i prokuratorów negatywnie oceniły proponowane zmiany.

bEKFPEJV

Z danych _ Iustitii _ wynika, że uchwały wzywające do zwołania Okrągłego Stołu Sądownictwa podjęły zgromadzenia sądów w: Bydgoszczy, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Koszalinie, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Olsztynie, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu, Radomiu, Słupsku, Szczecinie, Świdnicy, Tarnowie, Toruniu, Warszawie, Włocławku, Wrocławiu, Zamościu i Zielonej Górze.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/po;kupowala;glosy;bedzie;ciag;dalszy,203,0,767179.html) PO kupowała głosy? Będzie ciąg dalszy Jeden z kandydatów na prezydenta Wałbrzycha odwołał się decyzji sądu, odrzucającej jego protest.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t77925.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/koniec;wnioskow;o;odroczenie;odsiadki,223,0,768735.html) Koniec wniosków o odroczenie odsiadki Rząd chce ukrócić odwlekanie kary więzienia. Nowelizacja prawa karnego zakłada likwidację procedury składania wniosków o odroczenie kary pozbawienia wolności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t77913.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bruksela;pozywa;nas;przed;trybunal;za;ptaki,153,0,772761.html) Bruksela pozywa nas przed Trybunał. Za ptaki Zdaniem Komisji Europejskiej nie wdrożyliśmy przepisów o ochronie dzikiego ptactwa.
bEKFPEKq
kraj
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)