Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stan wojenny
21.12.2007 09:26

Sędziowie i prokuratorzy nie odpowiedzą za stan wojenny

Sędziowie i prokuratorzy nie będą odpowiadać za oskarżanie i skazywanie organizatorów oraz uczestników strajków w pierwszych dniach stanu wojennego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sędziowie i prokuratorzy nie będą odpowiadać za oskarżanie i skazywanie organizatorów oraz uczestników strajków w pierwszych dniach stanu wojennego - informuje "Gazeta Wyborcza". Jest to skutek uchwały sędziów Sądu Najwyższego.

W zaistniałej sytuacji, IPN będzie zmuszony umorzyć kilkadziesiąt spraw przeciw sędziom i prokuratorom. Od początku istnienia IPN usiłował doprowadzić do procesów sędziów i prokuratorów skazujących po 13 grudnia 1981 roku za czyny, które w myśl dekretu o stanie wojennym stały się przestępstwami, między innymi za niezaprzestanie działalności związkowej czy organizowanie strajków. Chodzi o te skazania i aresztowania, które dotyczyły zdarzeń pomiędzy 13 a 16 grudnia 1981 roku.

_ Zdaniem IPN w tych sprawach prokuratorzy i sędziowie złamali zasadę niedziałania prawa wstecz, poniewaz skazywali za czyny, które nie były przestępstwem w momencie ich popełniania -czytamy w "Gazecie". _

Dekret o stanie wojennym ogłoszony został w radiu i telewizji 13 grudnia. W "Dzienniku Ustaw" - który jest oficjalną formą publikacji - ukazał się 17 grudnia, z datą 14 grudnia. Prawo zawsze obowiązuje od dnia ogłoszenia, bo inaczej obywatele nie byliby mu się w stanie podporządkować. Sąd Najwyższy uznał, że sędziowie i prokuratorzy nie mieli oficjalnej wiedzy o antydatowaniu dekretu, więc nie mogli z tego powodu odmówić jego stosowania.

Uchwała sedziów Sądu Najwyższego praktycznie oznacza zamknięcie śledztw IPN w tych sprawach. Nie ma wprawdzie mocy powszechnie obowiązującej, ale praktyka jest taka, że tego rodzaju uchwały wpisywane do Księgi Zasad Prawnych sądy traktują jako wiążące.

Tagi: stan wojenny, wiadomości, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz