Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sędziowie
20.02.2009 11:35

Sędziowie i prokuratorzy dostaną podwyżki

Sejm przyjął nowelizację, która zwiększy ich pensje o 1000 złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Sejm przyjął w piątek jednogłośnie nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych, dotyczącą m.in. podwyżek dla sędziów i prokuratorów.

Ustawa przewiduje też odejście od kształtowania wysokości wynagrodzeń w oparciu o kwotę bazową określoną w ustawie budżetowej.

Zgodnie z zaproponowanymi w noweli zmianami wynagrodzenia m.in. sędziów uzależnione będą od ogłaszanego w Monitorze Polskim przez prezesa GUS przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale poprzedniego roku, a nie od kwoty bazowej określanej w ustawie budżetowej (w 2009 r. wynagrodzenie to ma wynieść 2951,36 zł).

Ustawa określa też na nowo mnożniki podstawy wynagrodzenia tak, by płace sędziów i prokuratorów mogły wzrosnąć o zapowiadaną już wcześniej kwotę co najmniej 1000 zł - niezależnie od zajmowanego stanowiska.

Mnożniki mają wynosić od 2,05 (dla sędziego sądu rejonowego otrzymującego wynagrodzenie zasadnicze w stawce pierwszej) do 3,23 (dla sędziego sądu apelacyjnego otrzymującego wynagrodzenie zasadnicze w stawce dziesiątej).

Ustawa dotyczy sędziów sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych, sędziów Trybunał Konstytucyjny, Sądu Najwyższego, prokuratorów cywilnych, wojskowych i IPN (w tym także sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku), asesorów sądowych w sądach powszechnych i wojskowych, asesorów prokuratury oraz referendarzy sądowych.

Tagi: sędziowie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz