Notowania

sądy
11.10.2012 15:09

Sędziowie chcą demonstrować w Warszawie

Protestują przeciwko decyzji ministra sprawiedliwości o likwidacji 79 sądów rejonowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ene/Dreamstime)

26 października w Warszawie odbędzie się manifestacja Solidarności Pracowników Sądownictwa w związku z decyzją ministra sprawiedliwości o likwidacji 79 sądów rejonowych - zapowiedzieli związkowcy.

W czwartek ponad 20 osób pikietowało Kancelarię Premiera, gdzie zapalono 79 zniczy. Byli tam politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej m.in. szef klubu ludowców Jan Bury i rzecznik Sojuszu Dariusz Joński.

Na mocy podpisanego na początku października przez ministra Jarosława Gowina rozporządzenia, od 1 stycznia 2013 roku 79 sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych - sąsiednich sądów.

_ - 26 października zorganizujemy dużą manifestację w Warszawie. Skierujemy też apel do premiera Donalda Tuska o uchylenie tego rozporządzenia _ - powiedział Waldemar Urbanowicz, przewodniczący Międzyregionalnej Sekcji NSZZ _ Solidarność _ Pracowników Sądownictwa.

Zdaniem Urbanowicza reforma Gowina będzie skutkować nie tylko formalną, ale również rzeczywistą likwidacją sądów w mniejszych miejscowościach. Jak przekonywał, w większości przypadków mniejsze jednostki zostaną zamknięte, co w konsekwencji doprowadzi do utraty wielu miejsc pracy.

Protestujący przynieśli ze sobą transparent-klepsydrę z hasłem: _ Żałobny wiec przeciwko likwidacji 79 sądów rejonowych. Żałobą zostały objęte również głodowe pensje pracowników. W ciężkim bólu zjednoczmy się w tym dniu _.

Szef klubu PSL ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że jest to protest w słusznej sprawie. _ Powinien minister Gowin poczekać do rozstrzygnięcia tej kwestii przez Trybunał Konstytucyjny. Nie poczekał, pospieszył się. Już teraz do ministra Gowina o nic nie apelujemy. On jest głuchy i ślepy na argumenty _ - powiedział Bury.

_ - Ta reforma niczego nie daje, niczego nie rozwiązuje. Jest pustą, niepotrzebną reformą, która kłóci między sobą polityków i kłóci samorządy. Będziemy dlatego z pełną determinacją wnioskować, żeby premier na Radzie Ministrów mógł zawnioskować o uchylenie tego rozporządzenia _ - dodał Bury.

Postulaty protestujących pracowników sądownictwa poparł także rzecznik SLD. Ocenił, że reforma Gowina oznacza nie przekształcenie a faktycznie likwidację sądów. _ Za tym pójdzie likwidacja większości etatów. Wszyscy widzimy, co się dzieje w wymiarze sprawiedliwości _ - powiedział Joński.

Wcześniej w czwartek wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk przekonywał w Sejmie, że po przekształceniu niektórych sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe każdy będzie miał dostęp do sprawniej działającego sądu; w tych samych budynkach będą rozpoznawane te same sprawy.

Do Trybunału Konstytucyjnego trafiły wnioski PSL i Krajowej Rady Sądownictwa, w których kwestionowana jest możliwość znoszenia i tworzenia sądów przez ministra w drodze rozporządzenia. Początkowo - jeszcze w zeszłym roku - resort planował przekształcenie 122 sądów rejonowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Po tych zmianach, sądy mają działać sprawniej Wiceminister sprawiedliwości: - _ Po przekształceniu sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe, obywatel będzie miał dostęp do sprawniej działającego sądu _.
Prezydent rozczarowany Gowinem? Liczył na więcej Bronisław Komorowski recenzuje reformy forsowane przez ministra sprawiedliwości.
Ostry spór ministrów. Kogo wskaże Tusk? Spór szefów dwóch resortów może rozsądzić premier. Tylko, czy zechce to zrobić?
Tagi: sądy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz