Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sąd
29.11.2012 07:01

Sędzina musi odejść z zawodu. Poszło o 6 milionów złotych

Sędzia z Poznania, która zgodziła się na zawarcie ugody bez dokładnego zbadania sprawy, będzie wydalona z zawodu - orzekł w środę poznański sąd apelacyjny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Sędzia z Poznania, która zgodziła się na zawarcie ugody bez dokładnego zbadania sprawy, będzie wydalona z zawodu - orzekł w środę poznański sąd apelacyjny. Decyzją sędzi pieniądze, 6 mln zł które powinny trafić do wierzycieli, zostały przeznaczone na alimenty.

Sąd apelacyjny ocenił, że sędzia, podejmując decyzję, wykazała się _ rażącym niedbalstwem _ i nie może sprawować swojego urzędu.

Sprawa dotyczyła nieruchomości w centrum Poznania, którą chciał kupić zagraniczny inwestor. Właściciel kamienicy wziął 6 mln zł zaliczki, ale ostatecznie umowy nie podpisał, odmówił też oddania zaliczki. Inwestor nie jest w stanie odzyskać pieniędzy, bo właściciel kamienicy zawarł przed sądem ugodę z matką jego dzieci; zgodnie z umową zobowiązał się m.in. zapłacić jej łącznie ponad 6 mln zł zaległych alimentów.

_ - Sędzia wyraziła zgodę na zawarcie ugody w sytuacji, w której należało się dokładniej przyjrzeć sprawie. Ta ugoda spowodowała niemożność dochodzenia przez osoby trzecie zasądzonych roszczeń _ - powiedział Jarema Sawiński, rzecznik dyscyplinarny Sądu Okręgowego w Poznaniu, który prowadził postępowanie w sprawie sędzi.

Jak powiedział w środę sędzia sądu apelacyjnego Bogdan Wysocki, w sprawie doszło do rażącego niedbalstwa.

_ - Sędzia powinna bez najmniejszych przeszkód przewidzieć cel działania stron ugody, jej sprzeczność z przepisami prawa. Mamy do czynienia z rażącym niedbalstwem po stronie sędziego. Nie znaleźliśmy w istocie żadnych okoliczności łagodzących, by wymierzyć karę niższą niż kara złożenia z urzędu _ - powiedział sędzia Bogdan Wysocki.

_ - Nie mówimy tutaj tylko o skutkach w postaci istotnego naruszenia usprawiedliwionych praw innych osób. Nie możemy abstrahować od dotkliwych skutków ujemnych dla wymiaru sprawiedliwości i wizerunku tego wymiaru sprawiedliwości _ - dodał.

Wierzyciele Władysława W. będą mogli domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa.

Wydalenie z zawodu to najostrzejsza kara dyscyplinarna dla sędziego. Inne kary to: upomnienie, nagana, przeniesienie na inne stanowisko lub do innego sądu.

Orzeczenie sądu apelacyjnego jest nieprawomocne, sędzi przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego.

Czytaj więcej w Money.pl
Odroczyli proces ws. Tymoszenko. Powód? Do 18 grudnia sąd w Charkowie odroczył z powodu nieobecności podsądnej rozprawę przeciwko byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko oskarżonej o nadużycia.
Niezawisłość sędziów zagrożona? Debata Niestabilność prawa, jego ciągłe zmiany, stanowią problem dla sędziów i pośrednio mogą być zagrożeniem dla niezawisłości sędziowskiej.
Wygrali w sądzie z Amber Gold. Jest wyrok Komisja Nadzoru Finansowego nie musi przepraszać Amber Gold za swe ostrzeżenia publiczne wobec tej spółki.
Tagi: sąd, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz