Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schetyna: Polska chce zachęcić Francję i Niemcy do zrozumienia Ukrainy

0
Podziel się:

Zdaniem Grzegorza Schetyny Polska jest w stanie przełożyć problemy ukraińskie na język Unii Europejskiej, co ułatwi budowanie wsparcia dla aspiracji europejskich Ukrainy.

Schetyna: Polska chce zachęcić Francję i Niemcy do zrozumienia Ukrainy
(Dyjuk/Reporter)

Polska chce zachęcić Francję i Niemcy do lepszego rozumienia problemów, z którymi boryka się dziś Ukraina - powiedział dzisiaj w Kijowie szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Polski polityk wraz z przedstawicielami niemieckiego Bundestagu i francuskiego Zgromadzenia Narodowego przeprowadził w ukraińskiej stolicy szereg spotkań z reprezentantami władz ukraińskich, z którymi omówiono sposoby wspierania Ukrainy w związku z jej problemami gospodarczymi i kłopotami w relacjach z Rosją.

_ - Zależało mi na tym, żeby byli tu przedstawiciele parlamentu niemieckiego i francuskiego, żebyśmy byli tu razem i rozmawiali o współpracy państw europejskich z Ukrainą; żeby otwierać (Ukrainie) drogę europejską poprzez współpracę parlamentów tych krajów _ - powiedział w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

Zdaniem Schetyny Polska jest w stanie _ przełożyć problemy ukraińskie na język Unii Europejskiej _, co ułatwi _ budowanie wsparcia dla aspiracji europejskich Ukrainy _.

_ - Chcemy pokazać, że Ukraina jest i może być europejskim partnerem dla tak doświadczonych krajów jak Francja i Niemcy _ - zaznaczył.

Według przewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych Ukraina oczekuje dziś m.in. wsparcia w sprawie uzyskania pomocy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz gwarancji, że poza podpisaną już polityczną częścią umowy stowarzyszeniowej z UE uzyska także konkretne korzyści wynikające z gospodarczej współpracy z tą organizacją.

_ - Problemów do rozwiązania jest wiele. Ważne, żeby nie był to tylko polski głos. My te problemy znamy, ale dla Francuzów i Niemców te rzeczy są zupełnie nowe i jeżeli uda nam się ich mieć po naszej stronie, jeżeli razem będziemy pomagać Ukraińcom, razem opisywać w Brukseli i Strasburgu problemy i aspiracje ukraińskie, to będzie dużo łatwiej _ - powiedział.

Schetyna zwrócił uwagę, że dziś najważniejszą sprawą między Ukrainą a Rosją są problemy dotyczące dostaw gazu. _ - Ukraina nie może być pozostawiona sama sobie w relacjach z Gazpromem. Ważne, by mogła liczyć na solidarność europejską. Przy takim wsparciu łatwiej się negocjuje. Tutaj kluczem jest Słowacja i możliwości przesyłu zwrotnego, rewersu gazu w drugą stronę jako czegoś, co mogłoby dać gwarancje energetycznego bezpieczeństwa _ - oświadczył.

Poseł wyraził nadzieję, że nowe władze Ukrainy uporają się z reformami, które muszą przeprowadzić, by wyprowadzić kraj z impasu. _ - Wydaje się, że ten rząd podchodzi do tych spraw z dużą energią. Wierzę w tę ekipę. Sądzę, że Ukraina nie ma dziś alternatywy i musi wygrać swoją szansę teraz _ - powiedział polskim dziennikarzom w Kijowie.

Czytaj więcej w Money.pl
Co zrobi Ukraina bez gazu z Rosji? Eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wskazują, że w przypadku wstrzymania dostaw gazu z Rosji dla Ukrainy rozwiązaniem może być terminal LNG do importu surowca.
Szef Parlamentu Europejskiego apeluje do Rosji Martin Schulz wezwał do wycofania sił rosyjskich z obszarów graniczących z Ukrainą. Działania Rosji skrytykował jako próbę forsowania prawa silniejszego.
Ukraiński resort: To kłamstwo i prowokacja Kłamstwem i prowokacją nazwało ministerstwo zdrowia Ukrainy doniesienia o 780 ofiarach śmiertelnych protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)