Notowania

Przejdź na
nicolas sarkozy
02.07.2014 20:00

Sarkozy: "Zarzuty groteskowe"

W wywiadzie, który będzie wyemitowany przez francuską telewizję LCI i radio Europe1 polityk zaprzecza stawianym mu zarzutom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/CHRISTOPHE KARABA)

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział dziś w telewizji TF1, że zatrzymanie na 15 godzin we wtorek miało go upokorzyć, a główne punkty oskarżenia wysunięte przeciwko niemu przez prokuraturę _ są groteskowe _.

[aktualizacja 22:01]

_ - Mówię to wam prosto w oczy, nie mam sobie nic do zarzucenia _ - zapewniał Sarkozy w wywiadzie udzielonym prywatnej telewizji TF1 i rozgłośni Europe 1.

_ - Nigdy nie popełniłem czynu wbrew zasadom republikańskim i państwu prawa _ - zapewniał Sarkozy, przeciwko któremu wszczęto postępowanie w związku z zarzutami czynnej korupcji, niezgodnego z prawem używania wpływów i naruszenia tajemnicy zawodowej.

_ - Gdzie doszło do wykorzystywania wpływów? Gdzie doszło do korupcji? _ - pytał podczas wywiadu Sarkozy.

Oświadczył, że jest _ zszokowany tym, co się stało _, nawiązując do swego zatrzymania. Zapewnił jednocześnie, że _ nie domaga się wyjątkowego traktowania _. _ Jeśli popełniłem błędy, poniosę ich konsekwencje _ - dodał.

Jednej z sędzi, która go przesłuchiwała, zarzucił brak obiektywizmu, podkreślając, że należy ona do związku zawodowego uważanego za lewicowy. Ocenił, że kierowała nią _ obsesja polityczna, żeby zniszczyć osobę, w sprawie której orzeka _.

59-letni Sarkozy został we wtorek rano zatrzymany i był przez cały dzień przesłuchiwany w siedzibie służb antykorupcyjnych w Nanterre pod Paryżem. Przed północą został przewieziony do sądu w Paryżu i ponownie przesłuchany. Po około dwóch godzinach mógł opuścić budynek sądu.

To był pierwszy w historii V Republiki przypadek zatrzymania byłego prezydenta.

Sarkozy znalazł się w centrum wszczętego 26 lutego br. dochodzenia w związku z podejrzeniami, że usiłował, wykorzystując swoje wpływy, zdobyć informacje na temat innego śledztwa, którym był objęty - w sprawie finansowania jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2007 r. przez ówczesnego dyktatora Libii Muammara Kadafiego.

W ramach dochodzenia, wszczętego przez prokuraturę finansową, śledczy chcą również stwierdzić, czy Sarkozy został bezprawnie poinformowany o objęciu go podsłuchami. O zastosowaniu podsłuchów wobec byłego prezydenta zdecydowano we wrześniu 2013 r. w ramach wcześniejszego śledztwa, dotyczącego domniemanych kontrybucji finansowych Kadafiego.

Od poniedziałku zatrzymany jest adwokat Sarkozy'ego, Thierry Herzog, a także dwaj wysocy urzędnicy sądowi, Gilbert Azibert i Patrick Sassoust.

Śledczy chcą ustalić m.in., czy były szef państwa, przy pomocy swojego prawnika, dążył do uzyskania informacji na temat dochodzenia w zamian za obietnicę prestiżowego stanowiska w Monako dla Aziberta.

Sarkozy zaprzecza wszystkim zarzutom.

Spytany o ujawnione niedawno domniemane nieprawidłowości przy finansowaniu jego kampanii prezydenckiej w 2012 r. (tzw. aferę Bygmaliona) Sarkozy zapewnił, że _ nigdy nie było systemu podwójnego fakturowania _. W związku ze skandalem wokół fałszowania faktur szef partii Sarkozy'ego, opozycyjnej centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), Jean-Francois Cope wraz z całym kierownictwem złożył dymisję.

Agencja AFP zwraca uwagę, że to pierwszy telewizyjny wywiad byłego prezydenta od porażki w wyborach prezydenckich w 2012 r. z socjalistą Francois Hollande'em.

Sarkozy powiedział dziennikarzom, że _ pod koniec sierpnia-na początku września _ wypowie się, czy wraca do polityki jako kandydat na szefa UMP.

Sarkozy jest objęty w sumie sześcioma dochodzeniami; najnowsze dotyczy właśnie nieprawidłowości w kampanii z 2012 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Sarkozy spędził noc w areszcie Były prezydent Francji jest podejrzany o nadużywanie wpływów. W tle jest też afera korupcyjna.
Sarkozy chce wrócić do wielkiej polityki? _ Biorąc pod uwagę fatalne oceny rządu i historycznie niski poziom poparcia dla Hollande'a, Sarkozy ma spore szanse _ - zapewnia ekspert.
Sarkozy oczyszczony z korupcyjnych zarzutów Umorzona została sprawa wobec byłego prezydenta Francji dotycząca domniemanego nielegalnego finansowania jego kampanii przez dziedziczkę fortuny L'Oreal.
Tagi: nicolas sarkozy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz