Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nicolas sarkozy
19.04.2013 16:23

Sarkozy ma kłopoty? Wszczęto śledztwo w sprawie finansowania jego kampanii

Nowe śledztwo wszczęto w związku z zarzutami przedstawionymi przez francusko-libijskiego przedsiębiorcę Ziada Takieddine'a.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*We Francji wszczęto kolejne śledztwo w związku z podejrzeniami o nielegalne finansowanie kampanii wyborczej byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Według badanych właśnie zarzutów środki na kampanię w 2007 r. miał wyłożyć libijski dyktator Muammar Kaddafi. *

Przedstawiciel prokuratury powiedział agencji Reutera, że nowe śledztwo wszczęto w związku z zarzutami przedstawionymi przez francusko-libijskiego przedsiębiorcę Ziada Takieddine'a. Przeciwko Takieddine'owi również toczy się śledztwo, w związku z nielegalną sprzedażą broni do Pakistanu w latach 90.

Sarkozy, który spotkał się z Kaddafim w Paryżu w 2007 roku, zaprzecza wszelkim zarzutom. Zwraca uwagę, że to on był głównym inicjatorem interwencji wojskowej NATO w Libii, która doprowadziła do obalenia libijskiego dyktatora w 2011 roku.

Przeciw Sarkozy'emu toczy się już inne śledztwo w związku z aferą korupcyjną dotyczącą nielegalnego finansowania kampanii wyborczej.

Prokuratora zarzuca byłemu prezydentowi między innymi nielegalnefinansowanie zwycięskiej dla niego kampanii w 2007 roku z pieniędzy przyjętych od najbogatszej kobiety we Francji, miliarderki Liliane Bettencourt, a także wykorzystywanie faktu, że nie była już ona _ w pełni władz umysłowych _ - pisze Reuters. Sarkozy odrzuca również te zarzuty.

90-letnia Liliane Bettencourt jest spadkobierczynią twórcy firmy L'Oreal i jedną z najbogatszych kobiet na świecie. Wartość jej majątku szacuje się na około 20 miliardów euro.

Sympatycy partii Sarkozy'ego, centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), chcą, by wystartował on w wyborach prezydenckich w 2017 roku. Toczące się przeciw byłemu prezydentowi śledztwo w sprawie afery Bettencourt nie zmienia faktu, że Sarkozy jest preferowanym przez elektorat UMP kandydatem na szefa państwa; według kwietniowych sondaży opowiada się za nim 63 proc. ankietowanych, podczas gdy tylko 11 proc. chciałoby, by głową państwa został były premier Francois Fillon, a 9 proc. oddałoby głos na burmistrza Bordeaux Alaina Juppe.

Na początku marca były prezydent Francji dał do zrozumienia, że rozważa możliwość startu w wyborach prezydenckich w 2017 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Sarkozy będzie ich kandyatem na prezydenta? Sympatycy partii UMP chcą, by były prezydent Francji Nicolas Sarkozy wystartował w wyborach prezydenckich w 2017 roku, mimo toczącego się przeciw niemu śledztwa ws. afery korupcyjnej dotyczącej finansowania kampanii wyborczej.
Mają dość Hollande'a. Wołają "Sarko wróć" Na czele listy polityków najbardziej lubianych przez Francuzów znalazł się minister spraw wewnętrznych Manuel Valls.
Sarkozy złamał prawo? Będzie przesłuchanie Sędziowie śledczy zdecydowali, że były prezydent Francji Nicolas Sarkozy zostanie przesłuchany w związku z domniemanym naruszeniem tajemnicy śledztwa po opublikowaniu we wrześniu 2011 roku.
Tagi: nicolas sarkozy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz