Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sankcje wobec rosji
21.03.2014 20:44

Sankcje UE wobec Rosji. Kim są ludzie z "czarnej listy"?

W reakcji na działania Rosji na Krymie UE dodała 12 nazwisk do listy Rosjan objętych unijnymi sankcjami wizowymi i zamrożeniem aktywów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)
na zdjęciu: Dmitry Rogozin, wicepremier Rosji

W reakcji na działania Rosji na Krymie UE dodała 12 nazwisk do listy Rosjan objętych unijnymi sankcjami wizowymi i zamrożeniem aktywów. Sześć z tych osób: wicepremier, doradcy prezydenta Władimira Putina i deputowani - jest już na _ czarnej liście _ USA.

Pozostałych pięć osób to wojskowi i przedstawiciele prorosyjskich władz Krymu. Na liście jest też jeden przedstawiciel mediów - szef agencji Rossija Siegodnia Dmitrij Kisielow.

Sześć osób z nowej listy UE, które figurują również w wykazie amerykańskim, to:

DMITRIJ ROGOZIN - wicepremier Rosji, w przeszłości ambasador Rosji przy NATO. W gabinecie premiera Dmitrija Miedwiediewa odpowiada za przemysł zbrojeniowy i kosmiczny. Znany jest z nacjonalistycznych poglądów.

Założona przez niego partia Rodina (Ojczyzna) w lutym uczestniczyła w tworzeniu na południu Ukrainy, w tym na Krymie, struktur Słowiańskiego Frontu Antyfaszystowskiego. Organizacja ta zaapelowała do ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o uspokojenie sytuacji w kraju, a do Putina o podjęcie działań dyplomatycznych w obronie interesów i praw Rosjan mieszkających na Ukrainie _ w związku z szerzącą się tam rusofobią i neonazizmem _.

SIERGIEJ GŁAZJEW - doradca Putina, który jesienią 2013 roku wywierał bezprecedensową presję na władze w Kijowie w celu zniechęcenia ich do podpisania umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską. Groził, że z chwilą zawarcia porozumienia z UE Ukraina straci samodzielność i przestanie być dla Rosji nie tylko strategicznym, ale nawet potencjalnym partnerem. Ogłosił też, że Ukraina po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE _ zniknie jako podmiot prawa międzynarodowego _.

Głazjew zarzucał Stanom Zjednoczonym finansowanie _ rebeliantów _ na Ukrainie. Niedawno groził, że jeśli Stany Zjednoczone zastosują sankcje wobec Rosji za jej działania na Ukrainie, Moskwa może zrezygnować z dolara jako waluty, w której trzyma rezerwy i odmówić spłacania zadłużenia w amerykańskich bankach. Oświadczył też, że gdyby władze USA zdecydowały się zamrozić aktywa rosyjskich firm i osób prywatnych, Moskwa zaleciłaby wszystkim posiadaczom amerykańskich obligacji skarbowych w Rosji, by je sprzedali.

WŁADISŁAW SURKOW - odpowiada w administracji prezydenta za relacje z Ukrainą i Gruzją, a także Abchazją i Osetią Południową, dwiema zbuntowanymi republikami, które przy poparciu Moskwy w 2008 roku oderwały się od Gruzji.

Jest autorem pojęcia _ suwerenna demokracja _, określającego zbudowany przez Putina ustrój oparty na fasadowej demokracji. Uważa się go za twórcę putinowskiej partii Jedna Rosja i inicjatora kilku prokremlowskich ruchów młodzieżowych. Kiedyś określił Putina jako _ człowieka zesłanego Rosji przez los i Pana Boga w trudnym dla niej czasie _.

SIERGIEJ NARYSZKIN - jest przewodniczącym Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu), członkiem Jednej Rosji, zasiada w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Według mediów rosyjskich Naryszkin należy do grupy kolegów prezydenta Władimira Putina z dawnego KGB.

WALENTINA MATWIJENKO - jest aktywną stronniczką interwencji wojskowej Rosji na Ukrainie. Tłumacząc mediom, dlaczego Rada Federacji zgodziła się na wysłanie rosyjskich wojsk do tego kraju, mówiła o _ poszkodowanych _ i _ ofiarach śmiertelnych _ wśród Rosjan na Krymie. Później okazało się, że była to nieprawda.

Charakteryzując w publicznych wypowiedziach sytuację na Ukrainie, Matwijenko mówiła o _ kontynuacji przemocy, zastraszaniu, podejmowaniu bezprawnych decyzji, obalaniu organów władzy, zajmowaniu gmachów, poniżaniu ludzi, stwarzaniu zagrożenia dla ich życia, a także zakazie rozmawiania po rosyjsku _.

JELENA MIZULINA - współautorka projektu ustawy mającej ułatwić przyjmowanie nowych terytoriów do Federacji Rosyjskiej. Była też inicjatorką _ prawa króla Heroda _, czyli wprowadzonego w grudniu 2012 roku przez Dumę zakazu adoptowania sierot z Rosji przez Amerykanów. Zakaz był zemstą za to, że USA nie chcą wpuszczać rosyjskich funkcjonariuszy państwowych zamieszanych w śmierć Siergieja Magnitskiego, prawnika Funduszu Hermitage Capital, zamęczonego w moskiewskim więzieniu.

Jedyny na liście przedstawiciel rosyjskich mediów - szef agencji Rossija Siegodnia Dmitrij Kisielow - w ocenie UE był _ kluczową postacią rządowej propagandy poparcia dla rozmieszczenia rosyjskich wojsk na Krymie _.

Pięć dalszych osób to trzej rosyjscy wojskowi i dwaj przedstawiciele prorosyjskich władz Krymu. Są to dwaj zastępcy dowódcy Floty Czarnomorskiej, kontradmirałowie Walerij Kulikow i Aleksandr Nosatow, a także generał dywizji Igor Turczeniuk, _ faktyczny dowódca wojsk rosyjskich na Krymie, które - jak czytamy w decyzji UE - Rosja nadal nazywa "siłami samoobrony" _. Przedstawiciele Krymu to: szef krymskiej komisji referendalnej Michaił Małyszew i szef komisji referendalnej Sewastopola Walerij Miedwiediew.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka Brytania znów pogroziła Rosji. Jeśli... Premier Wielkiej Brytanii David Cameron ostrzegł Kreml przed "dalekosiężnymi konsekwencjami" gospodarczymi, gdyby wysłał na Ukrainę wojsko.
Rosja obiecuje: Nie wyślemy swoich wojsk O niepodejmowaniu zbrojnej interwencji na Ukrainie zapewniał rosyjski minister obrony.
Znaleźli sie na liście Putina. Są z tego dumni Republikański senator USA John McCain, objęty dzisiaj rosyjskimi sankcjami wizowymi, ironizował, że przyjdzie mu anulować wakacje na Syberii.
Tagi: sankcje wobec rosji, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz