Notowania

sankcje wobec iranu
08.09.2012 16:55

Sankcje na Iran. Polska odradza pośpiech

Nowe sankcje zostały dopiero co wprowadzone i są to chyba najdotkliwsze sankcje, jakie kiedykolwiek nałożyliśmy na jakikolwiek kraj.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Unia nie powinna się spieszyć z nakładaniem nowych sankcji na Iran, ponieważ te, które już nałożyliśmy są bardzo skuteczne, a z czasem ich wpływ jeszcze wzrośnie - powiedział na Cyprze szef MSZ Radosław Sikorski._ _

_ Nowe sankcje zostały dopiero co wprowadzone i są to chyba najdotkliwsze sankcje, jakie kiedykolwiek nałożyliśmy na jakikolwiek kraj. Tak więc z nowymi sankcjami trzeba poczekać, bo obecne weszły w życie dopiero 1 lipca, więc powinniśmy im dać więcej czasu _ - powiedział Sikorski podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Pafos na Cyprze.

Minister dodał, że unijne sankcje na Iran spowodowały, że wartość waluty irańskiej spadła o połowę, a eksport zmniejszył się o ponad 40 proc.

_ Ponoć (Irańczykom) brakuje już miejsca do magazynowania wydobywanej ropy, co wydaje mi się znaczące _ - powiedział Sikorski.

Wczoraj, na pierwszym dniu spotkania, szef brytyjskiej dyplomacji William Hague wezwał kraje Unii do zwiększenia presji na Iran w celu zmuszenia go do zawieszenia programu atomowego. Podkreślał, że potrzebne są jeszcze ostrzejsze sankcje. Poparli go ministrowie spraw zagranicznych Francji, Włoch i Niemiec.

Szefowie dyplomacji państw UE uzgodnili zwiększenie sankcji wobec reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada - poinformowała w sobotę szefowa cypryjskiej dyplomacji, której kraj przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej.

_ Jest konsensus w sprawie zwiększenia sankcji wobec Syrii _ - powiedziała minister Erato Kozakou-Markullis na zakończenie dyskusji w Pafos.

_ Jeśli chce się ruszyć z miejsca, trzeba wzmocnić sankcje przeciwko klanowi Baszara el-Asada _ - oznajmił z kolei szef francuskiego MSZ Laurent Fabius.

Dodał, że szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton _ będzie badać _ szczegóły dotyczące działań, które mają zostać podjęte wobec Syrii.

Podkreślił, że strona francuska _ pracuje i z pomocą kolegów odpowiedzialnych za gospodarkę i finanse zaproponuje nowe sankcje _.

_ W ogólnym odczuciu należy zwiększyć presję na reżim, aby wstrzymał przemoc, aby pomoc humanitarna mogła dotrzeć do każdego zakątka kraju _ - powiedział szef hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuel Garcia Margallo.

Sikorski podkreślał, że należy nakłaniać opozycję syryjską do większej jedności. _ Jeśli chce się przekonać elementy wewnątrz reżimu, że postasadowska Syria będzie miejscem, w którym da się żyć, to parametry tego postasadowskiego porządku trzeba zakreślić już teraz _ - powiedział minister.

W Pafos szefowie dyplomacji po raz pierwszy dyskutowali też, z inicjatywy ministra spraw zagranicznych Francji, na temat możliwości utworzenia w Syrii stref bezpieczeństwa dla ludności cywilnej, a także pomocy dla regionów Syrii opanowanych przez rebeliantów.

_ To jest pomysł, który dzisiaj został po raz pierwszy przedyskutowany - powiedział Sikorski. - (Francuski) minister zgłosił pomysł, jest czas na refleksję, będziemy musieli się w naszych stolicach naradzić _.

Nieformalne spotkania ministrów spraw zagranicznych, organizowane przez każdą kolejną prezydencję w Radzie UE, służą swobodnej wymianie poglądów na tematy związane z sytuacją międzynarodową.

Czytaj więcej w Money.pl
Te sankcje pogrążają rosyjski biznes? Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział w sobotę, że sankcje amerykańskie wobec Syrii i Iranu szkodzą interesom gospodarczym Rosji.
Iran "po cichu" kupuje pszenicę. Przez sankcje? Agencja rządowa Iranu dyskretnie zakupiła za granicą 400 tys. ton pszenicy.
Uchwalili kolejne sankcje wobec tego kraju Tym razem mają one uderzyć w energetykę, petrochemię, sektor finansowy i ubezpieczeniowy, a także w towarzystwa żeglugowe.
Tagi: sankcje wobec iranu, radosław sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz