Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sądy w Polsce. Chcą zlikwidować część wydziałów zamiejscowych

0
Podziel się:

Niespełna rok od przekształcenia 79 małych sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe większych placówek podejmowane są próby likwidacji także tych wydziałów.

Sądy w Polsce. Chcą zlikwidować część wydziałów zamiejscowych
(Mikdam/Dreamstime)

Przeciwko takim działaniom protestują między innymi samorządowcy z Sokołowa Podlaskiego, gdzie ma zostać zlikwidowany Wydział Zamiejscowy Rodzinny i Nieletnich.

Zdaniem przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Minarczuka ta decyzja spowoduje duże uciążliwości i koszty społeczne.

- _ Oprócz typowych kosztów materialnych, związanych z biletami, z dojazdem, ze stratą czasu, to są także koszty organizacyjne. Łatwiej mieszkańcowi powiatu przyjść do sądu, który zna. Nie możemy zakładać, że wszyscy mieszkańcy są znakomicie wyedukowani i doskonale sobie radzą. Wiele ludzi, szczególnie prostych mieszkańców wsi, przyjeżdża do sądu po to, żeby - po pierwsze - uzyskać pierwszą informację i przygotować się do ewentualnego procesu. W tym wypadku ta możliwość zostanie diametralnie ograniczona _ - uważa Minarczuk.

Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Siedlcach Grażyna Orzechowska zapewnia, że dzięki scaleniu dwóch wydziałów rodzinnych Sąd Rejonowy w Węgrowie, pod który podlega placówka w Sokołowie Podlaskim, będzie funkcjonował sprawniej. Dotychczas bowiem w obu wydziałach zatrudnionych było po dwóch sędziów i pracowników administracji. W przypadku urlopów czy chorób pojawiały się problemy.

- _ Praca jest bardzo utrudniona, bo jest jeden sędzia czy jeden pracownik w sekretariacie. Sekretariat musi być czynny cały dzień. Jeżeli są sesje i ktoś idzie protokołować z sekretariatu - jest to niemożliwe. Trzeba korzystać z pomocy pracowników z innych wydziałów, co jest niewskazane. Ponadto chodzi o należyte obciążenie sędziów _- mówi Orzechowska.

Niektórzy samorządowcy i mieszkańcy obawiają się, że to początek stopniowej degradacji powiatu sokołowskiego. Socjolog doktor Adam Bobryk z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach przyznaje, że takie decyzje mogą powodować dyskomfort wśród mieszkańców.

_ - Lubimy i dążymy do tego, żeby władze były bliżej obywatela, a nie dalej. Niestety, obserwujemy teraz odmienną tendencję w instytucjach centralnych _ - tłumaczy Bobryk.

Z podobnymi problemami jak Sokołów Podlaski boryka się również wielkopolski Ostrzeszów. Tam również planowana jest likwidacja Zamiejscowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.

Czytaj więcej w Money.pl
Współpraca rozwojowa. Senat zagłosował Senatorowie nie wprowadzili dziś żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o współpracy rozwojowej, zmieniającej m.in. definicję tej współpracy.
Polska ponownie spada w rankingu wolności gospodarczej Naszą bolączką pozostaje opieszałe sądownictwo. Najwyżej ze 152 państw uplasowały się Hongkong i Singapur.
Praca w niemieckich urzędach. "To skandal" W niemieckiej administracji aż trzy czwarte umów jest zawierane na czas określony.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)