Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sądy w polsce
06.06.2013 07:15

Sądy powszechne w Polsce. Co się zmieni?

Na reformę Gowina Platforma odpowiada nowym pomysłem. Sądy powszechne wzorem administracyjnych powoływałby prezydent. Chodzi o ograniczenie kompetencji ministra sprawiedliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

*Na reformę Gowina Platforma odpowiada nowym pomysłem. Sądy powszechne wzorem administracyjnych powoływałby prezydent. Chodzi o ograniczenie kompetencji ministra sprawiedliwości. O sprawie pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _. *

Zamysł zrodził się w Krajowej Radzie Sądownictwa i zyskał wstępne poparcie części członków PO - czytamy w gazecie. Piotr Zientarski, senator z ramienia Platformy i członek KRS mówi, że jest to jedna z wielu propozycji.

Zastrzega, że jeszcze nie zdecydowano jaka koncepcja zostanie wpisana do projektu ustawy. Polityk dodaje, że pomysł przedstawiono już prawnikowi prezydenta Krzysztofowi Łaszkiewiczowi.

Obecnie to głowa państwa tworzy i znosi wojewódzkie sądy administracyjne. Właśnie na tym modelu wzorowali się pomysłodawcy najnowszej koncepcji kształtowania struktur sądów powszechnych.

Czytaj więcej w Money.pl
W Senacie debatują. Tabakiera dla nosa? Prezydent Bronisław Komorowski mówił w maju, że w związku z tą ustawą ma kłopot.
PO nie składa broni w sprawie sądów Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jego partia będzie kontynuowała próby zmiany polskiego sądownictwa.
Procesy nieważne przez reformę Gowina? Po likwidacji sądu jego sędziowie zostali przeniesieni do pracy w innym urzędzie. W efekcie ich przynależność służbowa zasadniczo się zmieniła.
Tagi: sądy w polsce, sądy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz