Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sądy 24 godzinne
17.01.2008 07:10

Sądy 24-godzinne do zmiany

Policja nie będzie przymusowo dowozić sprawców do sądu 24-godzinnego, a państwo obowiązkowo zapewniać im będzie obrońców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Hawałej)

Policja nie będzie przymusowo dowozić sprawców do sądu 24-godzinnego, a państwo obowiązkowo zapewniać im będzie obrońców. Takie rozwiązania chce wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości - pisze "Życie Warszawy".

Szef zespołu przygotowującego projekt, profesor Andrzej Zoll powiedział "Życiu Warszawy", że założenia zmian w funkcjonowaniu sądów 24-godzinnych będą gotowe do końca miesiąca.

Wiadomo już, że co najmniej dwa najbardziej kontrowersyjne rozwiązania zostaną zniesione. Zlikwidowany zostanie obowiązek dowożenia sprawcy przez policję do prokuratury, sądu, a często wcześniej do izby wytrzeźwień.

Sądzeni w szybkim trybie są obowiązkowo zatrzymywani na 48 godzin. Pozostają w areszcie pod opieką policji aż do momentu, kiedy sąd wyda wyrok. Każdemu przysługuje adwokat z urzędu, za którego płaci państwo (360 złotych netto za sprawę). Na honoraria obrońców wydano dotąd 10 milionów złotych.

Ponad 86 procent spraw, rozpatrywanych przez "szybkie sądy" w Warszawie, dotyczyło pijanych kierowców i rowerzystów. Stadionowych zadymiarzy i sprawców drobnych kradzieży, dla których tworzono sądy 24-godzinne, było niewielu.

Tagi: sądy 24 godzinne, wiadomości, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz