Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
włochy
04.04.2012 06:41

Sądowy spór o imię dziecka. Włoski sąd wydał wyrok

Rodzice 5-letniej dziewczynki wygrali sądową batalię o jej imię - Andrea.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Daveness_98/CC/Flickr)

*Rodzice pięcioletniej dziewczynki wygrali sądową batalię o jej imię - Andrea. Spór to efekt tego, że choć w wielu krajach Andrea to żeńska forma odpowiednika imienia Andrzej, we Włoszech jest to właśnie imię męskie. *

Andrea jest córką włoskiej pary, ale urodziła się w Paryżu. Komplikacje z jej imieniem zaczęły się, gdy małżeństwo przyjechało do ojczyzny i postanowiło zarejestrować córkę we włoskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Ten jednak odmówił, argumentując, że we Włoszech jest to imię wyłącznie męskie, a zatem nie może nosić go dziewczynka.

W związku ze sporem urzędnik USC z Mantui na północy Włoch skierował sprawę do miejscowego sądu. Pod koniec ubiegłego roku sąd nakazał rodzicom, by zmienili imię dziecka na francuską wersję - Andree, którą uznano za bardziej odpowiednią dla dziewczynki.

Rodzice jednak wnieśli apelację od tego wyroku, i został on właśnie uchylony przez sąd apelacyjny w Brescii, który orzekł, że można zarejestrować we Włoszech dziecko płci żeńskiej o imieniu Andrea.

Sąd apelacyjny powołał się przy tym na przepisy unijne i międzynarodowe konwencje, które zabraniają wszelkiej dyskryminacji.

Tagi: włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz