Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd zwolnił za kaucją kolejnego działacza Greenpeace'u

0
Podziel się:

Sąd w Petersburgu zmienił Andriejowi Allachwierdowowi areszt tymczasowy na kaucję.

Sąd zwolnił za kaucją kolejnego działacza Greenpeace'u
(PAP/EPA)

Sąd w Petersburgu zmienił Andriejowi Allachwierdowowi, kolejnemu z zatrzymanych po akcji Greenpeace'u na Morzu Barentsa, areszt tymczasowy na kaucję. Rano przystąpił do rozpatrzenia wniosku Polaka, Tomasza Dziemianczuka.

Rosyjski dziennikarz Andriej Allachwierdow pełni funkcję rzecznika prasowego Greenpeace Rosja.

Dziś ten sam sąd - Kalininski sąd rejonowy - zgodził się na zwolnienie za kaucją pieniężną dwojga innych obywateli rosyjskich: lekarki ze statku _ Arctic Sunrise _ Jekatieriny Zaspy i fotoreportera Denisa Siniakowa.

Wszyscy troje zostaną zwolnieni po wpłaceniu kaucji w wysokości po 2 mln rubli (ok. 61,5 tys. dolarów). Greenpeace poinformował, że zgromadził już środki na kaucje. Czeka tylko na podanie numeru rachunku bankowego, na który ma przelać pieniądze.

Termin aresztowania całej 30-osobowej grupy zatrzymanych aktywistów Greenpeace'u upływa w niedzielę, 24 listopada.

We wtorek rano Kalininski sąd rejonowy przystąpił do rozpoznawania wniosku Komitetu Śledczego FR o przedłużenie aresztowania obywatelowi RP, 37-letniemu Tomaszowi Dziemianczukowi, pracownikowi Uniwersytetu Gdańskiego. Jego adwokat też wnioskuje o zamienienie mu środka zapobiegawczego z tymczasowego aresztowania na kaucję pieniężną.

Z kolei w poniedziałek inny petersburski sąd rejonowy - Primorski, przedłużył o trzy miesiące tymczasowy areszt obywatelowi Australii Colinowi Russellowi, radiotelegrafiście z _ Arctic Sunrise _. Decyzja ta oznacza, że Russell pozostanie za kratkami do 24 lutego 2014 roku.

Komitet Śledczy FR wystąpił o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec wszystkich 30 członków załogi _ Arctic Sunrise _. Jego wnioski mają być rozpoznane do czwartku, 21 listopada. Rozpatrują je dwa wspomniane petersburskie sądy.

11 listopada ekolodzy zostali przewiezieni z Murmańska do Petersburga, gdzie umieszczono ich w trzech aresztach śledczych. Źródła w rosyjskich organach ścigania wyjaśniły, że chodziło o poprawę warunków ich przetrzymywania.

18 września działacze Greenpeace'u z pokładu statku _ Arctic Sunrise _ usiłowali dostać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja na Morzu Barentsa, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, która zatrzymała statek i odholowała do Murmańska.

Sąd rejonowy w tym mieście na północy Rosji nakazał aresztowanie na dwa miesiące wszystkich członków załogi, w tym 26 cudzoziemców pochodzących z 18 krajów.

Początkowo Komitet Śledczy postawił im zarzut piractwa, za co groziło im od 10 do 15 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. 23 października komitet zakomunikował, że zmienił oskarżonym kwalifikację czynu z _ piractwa _ na _ chuligaństwo _. Zmiana ta oznacza złagodzenie zarzutów - chuligaństwo jest zagrożone karą do 7 lat łagru.

Aktywiści Greenpeace'u odrzucili oskarżenia o piractwo i stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa pracowników platformy wiertniczej. Podkreślają, że ich protest był akcją pokojową, a _ Arctic Sunrise _ nie naruszył 500-metrowej strefy bezpieczeństwa wokół platformy. Odrzucają także zarzut chuligaństwa, argumentując, że w żaden sposób nie naruszyli porządku publicznego.

Komitet Śledczy od początku dopuszczał, że w miarę wyjaśniania, jaką rolę w wydarzeniach odegrali poszczególni członkowie załogi _ Arctic Sunrise _, środek zapobiegawczy w stosunku do części z nich może zostać zmieniony na łagodniejszy. Jednocześnie Komitet Śledczy nie wyklucza postawienia działaczom Greenpeace'u zarzutów popełnienia innych _ ciężkich przestępstw _.

Czytaj więcej w Money.pl
Los Polaka z Greenpeace w rękach sądu Działacz Greenpeace z Gdańska od września przebywa w rosyjskim areszcie.
Akcja Greenpeace w centrum Moskwy Akcje solidarności z aresztowanymi w Rosji członkami załogi Arctic Sunrise, mają odbywać się w 200 miastach na całym świecie.
Areszt aktywisty Greenpeace'u przedłużony Sąd rejonowy w Petersburgu przedłużył dzisiaj o trzy miesiące tymczasowy areszt obywatelowi Australii Colinowi Russellowi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)