Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sąd zdelegalizował działalność Hamasu

0
Podziel się:

Egipski sąd zabronił dzisiaj radykalnemu palestyńskiemu ruchowi Hamas działalności w Egipcie - poinformował sędzia cytowany przez Reutera.

Sąd zdelegalizował działalność Hamasu
(Mikdam/Dreamstime)
bEChbevF

Według agencji to kolejny sygnał, że Kair chce rozprawić się z ugrupowaniem rządzącym w sąsiedniej Strefie Gazy.

Hamas to palestyńska filia Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się obalony islamistyczny prezydent Egiptu Mohammed Mursi; nowe władze w Kairze uznają Hamas za organizację terrorystyczną.

_ Sąd zakazał Hamasowi działalności w Egipcie _ - przekazał Reuterowi sędzia, który prosił o zachowanie anonimowości. Decyzją sądu zamknięte zostaną przedstawicielstwa Hamasu w całym kraju.

bEChbevH

Palestyńskie ugrupowanie potępiło wyrok i oceniło, że jest on wymierzony w sprawę palestyńską.

Skargę na Hamas złożyła w ubiegłym roku grupa egipskich prawników, którzy domagali się delegalizacji ruchu i oficjalnego uznania go za organizację terrorystyczną.

Za rządów Mursiego to w Egipcie w 2012 roku Hamas przeprowadził wewnętrzne wybory. W Kairze wciąż mieszka jeden z przywódców ruchu Musa Abu Marzuk. Jak zauważa Reuters, po wtorkowym wyroku może mu grozić aresztowanie.

Wojskowe władze Egiptu postrzegają Hamas jako poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i oskarżają palestyński ruch o popieranie islamistycznych rebeliantów na Synaju. Hamas odpiera te zarzuty.

bEChbevN

Już w styczniu źródła w egipskich siłach bezpieczeństwa zapowiadały, że władze po rozprawieniu się z Bractwem Muzułmańskim zajmą się Hamasem. Służyć ma temu m.in. współpraca z konkurencyjnym palestyńskim ruchem Fatah oraz wspieranie antyhamasowskich wystąpień w rządzonej przez niego Strefie Gazy.

Od przejęcia władzy w lipcu 2013 roku egipskie wojsko zlikwidowało większość z 1200 tuneli, którymi do objętej izraelską blokadą Strefy Gazy szmuglowano m.in. żywność, samochody i broń.

Czytaj więcej w Money.pl
Egipt otwiera przejście do Strefy Gazy Przejście graniczne Rafah było przez tydzień zamknięte w następstwie ataku terrorystycznego na położoną w pobliżu granicy placówkę wojskową, gdzie zabito sześciu egipskich żołnierzy.
Egipt otwiera granice z Palestyną. Po co? W Strefie Gazy, jednym z najgęściej zaludnionych terytoriów świata, na 367 kilometrach kwadratowych mieszka 1,6 miliona Palestyńczyków.
Założyli Bractwo Muzułmańskie. Są oskarżeni Już w lipcu posypały się pierwsze wyroki. 68 islamistów zostało skazanych na 10-15 lat więzienia.
bEChbewi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)