Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sąd wojskowy skazał żołnierza, który zabił afgańskiego jeńca

0
Podziel się:

To pierwszy w Wielkiej Brytanii od II wojny światowej przypadek skazania żołnierza za zabójstwo podczas zagranicznej operacji wojskowej.

Sąd wojskowy skazał żołnierza, który zabił afgańskiego jeńca
(Secret Pilgrim/CC/Flickr)

Brytyjski sąd wojskowy w Bulford skazał 39-letniego Alexandra Wayne'a Blackmana, sierżanta piechoty morskiej (Royal Marines), na dożywotnie pozbawienie wolności w precedensowej sprawie zabójstwa rannego afgańskiego jeńca.

To pierwszy w Wielkiej Brytanii od II wojny światowej przypadek skazania żołnierza za zabójstwo podczas zagranicznej operacji wojskowej. Blackman został uznany za winnego 8 listopada przez siedmioosobowe kolegium wojskowe po ponad dwutygodniowym procesie.

Dwóch współoskarżonych, określanych jako _ B _ i _ C _, zostało wcześniej uniewinnionych i powróciło do służby.

Sąd postanowił, że Blackman musi odsiedzieć co najmniej 10 lat, zanim uzyska możliwość warunkowego zwolnienia. W przededniu ogłoszenia wyroku inny sąd w Londynie zadecydował o ujawnieniu nazwiska żołnierza, o co zabiegał od ponad roku dziennik _ Guardian _ i inne media.

15 września 2011 roku trzyosobowy patrol, którym dowodził Blackman, znalazł w polu w prowincji Helmand Afgańczyka ciężko rannego w ostrzale z helikoptera Apache. Blackman strzelił do niego z bliskiej odległości, celując w klatkę piersiową. Jak przekonywał prokurator, nie było to zabójstwo w trakcie działań bojowych, lecz dokonane bez związku z konfliktem zbrojnym i sprowadzające się do egzekucji.

Materiałem dowodowym było nagranie z kamery zamontowanej na hełmie współoskarżonego _ B _, które wyszło na jaw przez przypadek, gdy żandarmeria przeglądała nagrania w związku z dochodzeniem w innej sprawie.

Przed sądem Blackman tłumaczył się mówiąc, że niewłaściwie ocenił sytuację i nie zapanował nad sobą. Mówił, że miał wrażenie, że Afgańczyk był martwy. Adwokat oskarżonego wnosił o łagodny wymiar kary, tłumacząc jego czyn ciągłym poczuciem zagrożenia.

Blackman służył w Royal Marines od 24. roku życia. W Afganistanie był na dwóch rotacyjnych zmianach, a w Iraku na trzech. Służył też w Irlandii Płn.

Czytaj więcej w Money.pl
Sądzony zaocznie złodziej obrazów z Rotterdamu zatrzymany Procop wraz ze skazanym już Radu Dogaru włamał się w nocy z 15 na 16 października 2012 roku do holenderskiego muzeum.
Rumunii i Bułgarzy stracą zasiłki na Wyspach? Premier David Cameron szykuje się do ostrego starcia z Komisją Europejską.
30 lat niewoli pod okiem nadzorców - katów Brytyjski premier David Cameron określił całą sprawę jako absolutnie oburzającą.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)