Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sąd w USA uchylił wyrok w głośnej sprawie

0
Podziel się:

Duchowny został w 2012 roku uznany za winnego ukrywania przypadków nadużyć seksualnych wobec dzieci dokonywanych przez księży.

Sąd w USA uchylił wyrok w głośnej sprawie
(D3 San Francisco/CC/Flickr)

Sąd apelacyjny w amerykańskim stanie Pensylwania uchylił wyrok więzienia wydany w sprawie księdza Williama Lynna. Duchowny został w 2012 roku uznany za winnego ukrywania przypadków nadużyć seksualnych wobec dzieci dokonywanych przez księży.

Ksiądz prałat Lynn był pierwszym duchownym w Stanach Zjednoczonych skazanym za ukrywanie pedofilii w Kościele katolickim. W lipcu 2012 roku sąd w Filadelfii wymierzył mu karę od trzech do sześciu lat pozbawienia wolności.

Sąd apelacyjny stanu Pensylwania po ponownym zbadaniu sprawy odrzucił dowody przedstawione wcześniej przez prokuraturę. W uzasadnieniu sąd podkreślił, że _ dowody były niewystarczające, aby udowodnić, że (Lynn) działał z 'zamiarem promowania lub ukrywania' przestępstwa _.

Ksiądz Lynn _ przebywał w więzieniu przez 18 miesięcy za przestępstwo, którego nie popełnił i nie mógł popełnić w świetle prawa. - To wręcz nieprawdopodobne co spotkało tego człowieka _ - powiedział prawnik duchownego Thomas Bergstrom, cytowany przez agencję Associated Press. Przedstawiciele prałata Lynna zapowiadają, że zrobią wszystko co w ich mocy, aby doprowadzić do jego zwolnienia ze stanowego więzienia jeszcze w czwartek.

Prokuratura z Filadelfii zapowiedziała odwołanie od decyzji sądu apelacyjnego. _ - Ponieważ będziemy apelować wyrok nadal obowiązuje, a oskarżony, zgodnie z prawem, nie może być wypuszczony aż do momentu zakończenia tego procesu _ - powiedział prokurator Seth Williams.

62-letni ksiądz Lynn był do 2004 roku sekretarzem ds. kleru w archidiecezji w Filadelfii. Zajmował się tam skargami na księży podejrzanych o pedofilię.

W czerwcu 2012 roku sąd uznał go za winnego przestępczego narażenia na niebezpieczeństwo dzieci w związku z tym jak potraktował przypadek byłego księdza Edwarda Avery'ego, skazanego wcześniej na karę pięć lat więzienia za napaść seksualną na ministranta.

Czytaj więcej w Money.pl
Proboszcz skazany na osiem lat za pedofilię Sąd uznał, że ksiądz jest winny molestowania seksualnego pięciu chłopców.
Oskarżony ksiądz nie przyszedł na proces Sąd wyłączył jawność całej sprawy ze względu na ważny interes prywatny pokrzywdzonego Piotra K. Miał on być w 2001 r. jako ministrant molestowany przez ks. K.
Ksiądz nie odpowiadał na pytania o pedofilii Prokuratorzy chcą ustalić przypadki dzieci, które - jak mówił duchowny - _ wchodziły do łóżek dorosłych ponieważ ich życie intymne potrzebowało wcześniejszego zaspokojenia _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)