Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sąd w Białymstoku zajmie się rasistowskim incydentem w Szczecinie

0
Podziel się

Jeden z pseudokibiców Jagiellonii miał opluć i wyzwać czarnoskórego piłkarza własnej drużyny, w czasie gdy zawodnicy i trenerzy podchodzili do trybuny, by podziękować za doping.

Sąd w Białymstoku zajmie się rasistowskim incydentem w Szczecinie
(Reporter)
bEgINScB

*Sąd rejonowy nie w Szczecinie, a w Białymstoku zajmie się sprawą rasistowskiego ekscesu pseudokibica piłkarskiej drużyny Jagiellonii wobec czarnoskórego piłkarza tego zespołu Ugochukwu Ukaha - zdecydował szczeciński sąd okręgowy. *

Poinformował o tym PAP w czwartek rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie sędzia Michał Tomala. Chodzi o zasady ekonomiki procesowej: choć wydarzenie miało miejsce w Szczecinie, to proces można będzie bowiem sprawniej przeprowadzić w Białymstoku, gdzie mieszka większość świadków, oskarżony i pokrzywdzony.

Incydent, którego akt oskarżenia dotyczy, miał miejsce jesienią 2012 roku na stadionie w Szczecinie, po wyjazdowym meczu Jagiellonii Białystok z Pogonią Szczecin. Jeden z pseudokibiców Jagiellonii miał opluć i wyzwać czarnoskórego piłkarza własnej drużyny, w czasie gdy zawodnicy i trenerzy podchodzili do trybuny, by podziękować za doping.

bEgINScD

Informację o tym incydencie opublikował wówczas klub Jagiellonia i potępił go. W związku ze zdarzeniem Jagiellonia zerwała współpracę ze stowarzyszeniem kibiców.

Podejrzewany o rasistowskie zachowanie 23-latek został zidentyfikowany, ale przez kilka miesięcy nie udawało się go zatrzymać. Udało się dopiero pod koniec lutego w Białymstoku, gdy razem z kilkudziesięcioma kibicami Jagiellonii Białystok chciał wejść do budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie odbywała się prezentacja drużyny przed wiosenną rundą rozgrywek ekstraklasy.

Grupa awanturowała się, bo nie została wpuszczona do środka z powodu braku wejściówek, więc policja legitymowała młodych ludzi. Wtedy okazało się, że jeden z mężczyzn jest poszukiwany dla potrzeb śledztwa prowadzonego w Szczecinie. Został zatrzymany.

Po kilku tygodniach akt oskarżenia z Prokuratury Rejonowej Szczecin Zachód trafił do Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód. Ten jednak zwrócił się z wnioskiem do sądu wyższej instancji o przekazanie sprawy do Białegostoku, powołując się na zasady ekonomiki procesowej.

bEgINScJ

Rasistowski incydent na stadionie w Szczecinie od razu potępiły władze województwa podlaskiego i Białegostoku. Klub sportowy został w październiku przez Ekstraklasę SA ukarany karą zakazu wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na trzy kolejne mecze.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bEgINSde
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)