Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sąd utrzymał nakaz aresztowania Assange'a

0
Podziel się:

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange skarżony jest w Szwecji o gwałt.

Sąd utrzymał nakaz aresztowania Assange'a
(Rex Features/EAST NEWS)

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange skarżony jest w Szwecji o gwałt. Od czerwca 2012 roku Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie uzyskał azyl polityczny.

Sąd decyzję o utrzymaniu nakazu aresztowania uzasadnił istnieniem ryzyka, że oskarżony może unikać wymiaru sprawiedliwości.

O cofnięcie wydanego ponad trzy lata temu nakazu aresztowania wnioskowali obrońcy Assange'a. _ - To jest oczywiste z naszej strony, że odwołamy się do sądu wyższej instancji _ - powiedział jeden z obrońców Assange'a Thomas Olsson.

Obrona podkreślała podczas czterogodzinnej rozprawy, że Szwecja i Wielka Brytania powinny uszanować przyznany ich klientowi przez Ekwador azyl polityczny. Prawnicy przekonywali, że Australijczyk jest w USA prześladowany i traktowany jak terrorysta. Obrońcy posłużyli się fragmentami nagrań wideo z wypowiedziami amerykańskich polityków o konieczności pociągnięcia Assange'a do odpowiedzialności.

Adwokaci Assange'a zarzucali szwedzkiej prokurator, że odmawia przyjazdu do ambasady Ekwadoru w Londynie, gdzie przebywa Assange, aby go przesłuchać. Jak powiedziała podczas rozprawy prokurator Marianne Ny, takie przesłuchanie niewiele wniesie do sprawy, gdyż w Wielkiej Brytanii nie można zmusić podejrzanego do pobrania od niego materiału DNA.

W listopadzie 2010 roku Assange został oskarżony przez dwie młode Szwedki o gwałt i napaść seksualną. Australijczyk zaprzecza tym zarzutom i odmawia stawienia się na przesłuchanie. Od czerwca 2012 roku Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie uzyskał azyl polityczny.

Nie chce opuścić placówki dyplomatycznej, aby uniknąć zatrzymania przez brytyjską policję i przekazania władzom Szwecji. Assange obawia się, że zostanie następnie wydany Stanom Zjednoczonym.

Czytaj więcej w Money.pl
Założyciel WikiLeaks wystartuje w wyborach Julian Assange ogłosił swą kandydaturę w wyborach do australijskiego Senatu. Za pośrednictwem Skype'a wziął udział w zebraniu Partii WikiLeaks w Melbourne.
Twórca WikiLeaks ponownie przed sądem Julian Assange od czerwca 2012 roku przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie uzyskał azyl polityczny. Nie chce opuścić placówki dyplomatycznej, aby uniknąć zatrzymania.
Bank centralny obciął stopy procentowe Stopa referencyjna została obniżona aż o 50 punktów bazowych.

zys/ cyk/ kar/

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)