Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bronisław komorowski
09.06.2011 15:17

Sąd nie uznał zażalenia autora strony antykomor.pl

Decyzję sądu ze zdziwieniem przyjął Komitet Obrony Wolności Słowa. Sąd podzielił argumenty, że przeszukanie nie było konieczne, ale uznał, że zlecenie przez prokuraturę czynności właśnie ABW było zasadne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

*Sąd w Tomaszowie Mazowieckim utrzymał w mocy postanowienie miejscowej prokuratury dotyczące przeszukania przez ABW mieszkania i zabezpieczenia nośników danych należących do Roberta Frycza (na zdj.), autora krytycznej wobec prezydenta strony antykomor.pl *

Na stronie od sierpnia zeszłego roku gromadzone były materiały o prezydencie Bronisławie Komorowskim. 25 maja do mieszkania autora strony - na podstawie postanowienia tomaszowskiej prokuratury - weszli funkcjonariusze ABW oraz dwóch policjantów. Przeszukali je, zabezpieczyli laptop oraz inne nośniki danych. Autor strony po ich wyjściu zdecydował się na jej zamknięcie. Reaktywował ją w ostatni wtorek.

Zażalenie, które na postanowienie prokuratury złożył pełnomocnik Frycza, rozpoznawał tomaszowski sąd rejonowy.

- _ Sąd nie uwzględnił zażalenia i utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie prokuratury w przedmiocie przeszukania i żądania wydania rzeczy. Nie zostało jeszcze sporządzone pisemne uzasadnienie i sąd odroczył jego ogłoszenie do 14 czerwca _ - powiedział prezes tomaszowskiego sądu, sędzia Jacek Gmaj.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t139216.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/neumann;antykomor;i;smierc;w;biurze;pis;to;jedna;sprawa,18,0,836882.html) Neumann: AntyKomor i śmierć w biurze PiS to jedna sprawa
Decyzję sądu ze zdziwieniem przyjął Komitet Obrony Wolności Słowa. _ W ustnych motywach sąd co prawda podzielił nasze argumenty, że przeszukanie nie było konieczne, ale jednocześnie uznał, że zlecenie przez prokuraturę czynności właśnie ABW było zasadne, gdyż policja nie miałaby możliwości technicznych przeprowadzenia analizy informatycznej zabezpieczonych nośników informacji _ - napisała w komunikacie Edyta Żyła z Komitetu Obrony Wolności Słowa.

Zdaniem przedstawicieli Komitetu, _ nie sposób uwierzyć, że polska policja, w tym wchodzące w jej skład Centralne Biuro Śledcze, nie jest w stanie zbadać zawartości laptopa _.

_ Jako Komitet Obrony Wolności Słowa ubolewamy, że sądowi zabrakło odwagi, by uchylić kontrowersyjną decyzję prokuratury. Uznając jej działanie za właściwe, sąd niejako dał przyzwolenie na podejmowanie w przyszłości wątpliwych prawnie i moralnie działań przez służby specjalne wobec osób mających odwagę wyrażać swoje poglądy i krytykować urzędującą władzę _ - napisano w komunikacie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t131984.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pjn;o;antykomor;pl;chca;zmiany;prawa,108,0,834156.html) PJN o AntyKomor.pl. Chcą zmiany prawa
Reaktywowaną stronę antykomor.pl zaprezentował we wtorek jej twórca Robert Frycz na konferencji prasowej. W czwartek poinformowano, że działa ona na serwerach znajdujących się w Stanach Zjednoczonych.

_ Cały czas uzupełniana jest jej zawartość, między innymi o tworzone spontanicznie przez internautów filmiki i zdjęcia dotyczące wpadek głowy państwa oraz czynności przeprowadzonych przez ABW wobec Roberta Frycza _ - napisano w komunikacie Komitetu.

Prokuratura w Tomaszowie Mazowieckim, która prowadzi śledztwo w sprawie strony antykomor.pl, zapowiadała, że przyjrzy się jej po tym, jak została reaktywowana i znowu dostępna jest w sieci.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t134888.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;przyjal;akcje;abw;ze;zdziwieniem,83,0,834131.html) "Prezydent przyjął akcję ABW ze zdziwieniem"
Akcja Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeciw autorowi strony antykomor.pl w opinii wielu komentatorów była zamachem na wolność słowa. Posłowie PiS złożyli w tej sprawie wniosek na Komisji do spraw Służb Specjalnych, aby szef ABW i prokuratura przedstawili informacje, dlaczego Agencja została zaangażowana w tej sprawie. Uznali, że ABW przekroczyła swoje uprawnienia, bo w katalogu przestępstw, jakimi - zgodnie z ustawą - się zajmuje, nie ma słowa o publicznym znieważaniu prezydenta RP.

Odnosząc się do sprawy premier Donald Tusk mówił, że aby w przyszłości służby nie miały pretekstów do _ nadgorliwości _, należy _ zmienić przynajmniej te przepisy, które chronią bardziej polityków od innych ludzi _. Prezydent mówił, że z akcją ABW nie miał nic wspólnego. Zaznaczył, że potrafi z dystansem i autoironią podchodzić do satyrycznych materiałów, również na swój temat, jednak - jak powiedział - warto odróżnić żart od tego, co jest przejawem nienawiści, bądź zwykłego chamstwa.

Sprawa trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich. Frycz złożył też w prokuraturze doniesienie na ABW.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t93835.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sprawa;antykomora;trafi;do;prokuratury,107,0,833899.html) Sprawa AntyKomora trafi do prokuratury? Adwokat Roberta Frycza, autora strony AntyKomor.pl, zapowiedział, że zwróci się o jej zbadanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t21153.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/platforma;nie;znosi;krytyki;dlawi;wolnosc;slowa,98,0,833634.html) "Platforma nie znosi krytyki. Dławi wolność słowa" Politycy PiS są oburzeni przeszukaniem, jakiego ABW dokonała w mieszkaniu autora serwisu internetowego Antykomor.pl. Chcą, aby odpowiedzialni za akcję ponieśli konsekwencje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t136999.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wladza;nie;toleruje;wolnosci;w;internecie,71,0,833863.html) "Władza nie toleruje wolności w internecie" Tak Jarosław Kaczyński podsumował przeszukanie, jakiego ABW dokonała w mieszkaniu autora serwisu Antykomor.pl.
Tagi: bronisław komorowski, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz