Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sąd Najwyższy zajmie się sprawą Chodorkowskiego i Lebiediewa

0
Podziel się:

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej ponownie zbada zasadność wyroku wydanego w drugim procesie byłego szefa koncernu naftowego Jukos, Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa.

Sąd Najwyższy zajmie się sprawą Chodorkowskiego i Lebiediewa
(PressCenter of Mikhail Khodorkovsky<br />and Platon Lebedev/cc/wikipedia)

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej ponownie zbada zasadność wyroku wydanego w drugim procesie byłego szefa koncernu naftowego Jukos, Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa.

Sąd Najwyższy poinformował w niedzielę, że w trybie nadzoru przyjął do rozpatrzenia zażalenie adwokatów Chodorkowskiego i Lebiediewa na wyroki wydane na nich przez Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie i Moskiewski Sąd Miejski.

Sąd nie podał, kiedy rozpatrzy skargę. Adwokaci utrzymują, że wyroki na ich klientów są niezgodne z prawem, gdyż akt oskarżenia opierał się na sfałszowanych materiałach.

Chodorkowski i Lebiediew odbywają kary 11 lat pozbawienia wolności za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy. Byli sądzeni w dwóch procesach. Pierwotnie byli skazani na 13 lat łagru, jednak w grudniu 2012 roku Prezydium Moskiewskiego Sądu Miejskiego skróciło im kary o dwa lata.

W pierwszym procesie, w 2005 roku, biznesmeni zostali skazani na osiem lat pozbawienia wolności za rzekome oszustwa podatkowe i uchylanie się od płacenia podatków. W 2010 roku - w wyniku drugiego procesu - łączną karę podwyższono im do 14 lat. W maju 2011 roku wyrok ten został złagodzony do 13 lat.

Chodorkowski i Lebiediew mają wyjść na wolność w 2014 roku: pierwszy - 25 października, a drugi - 2 lipca. Aresztowani w 2003 roku biznesmeni konsekwentnie odpierali wszystkie wysunięte wobec nich zarzuty, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane.

Obaj odwoływali się od wyroków sądów pierwszej instancji, jednak Moskiewski Sąd Miejski odrzucił ich apelacje, a Sąd Najwyższy podtrzymał te decyzje. Obaj ubiegali się też o przedterminowe zwolnienie, argumentując, że odsiedzieli już więcej niż połowę wyroku. Również te wnioski zostały odrzucone.

Sąd Najwyższy w maju 2012 roku rozpatrywał już zażalenie adwokatów Chodorkowskiego i Lebiediewa na wyrok, który zapadł w drugim procesie. Wówczas sąd je odrzucił. Jednak w lutym tego roku poprosił o ponowne przesłanie mu materiałów z sądów niższych instancji.

- _ Jeśli kierować się prawem, to sąd nie może podjąć innej decyzji w sprawie naszej skargi, niż zwolnić Chodorkowskiego i Lebiediewa z więzienia, uchylić wyrok i zamknąć postępowanie karne _ - oświadczył w niedzielę jeden z adwokatów byłego szefa Jukosu Wadim Kljuwgant, którego cytuje agencja Interfax.

Czytaj więcej w Money.pl
Partner skazanego oligarchy posiedzi dłużej Sąd Obwodowy w Archangielsku na północy Rosji zdecydował, że dawny partner biznesowy Michaiła Chodorkowskiego, jednak nie wyjdzie z łagru w 2013 roku.
Sąd chce go szybciej uwolnić. Jest problem Prokurator obwodu archangielskiego w Rosji nie zgadza się na skrócenie o ponad 3 lata wyroku dla Płatona Lebiediewa, byłego partnera biznesowego Michaiła Chodorkowskiego, i wniósł skargę kasacyjną przeciw decyzji sądu w tej sprawie - podały w piątek źródła sądowe.
Berlusconi przegrał apelację. Grozi mu 4 lata więzienia Sprawa, w której skazano byłego szefa włoskiego rządu, dotyczy początku lat 90.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)