Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd Najwyższy: wybory do Sejmu i Senatu są ważne

0
Podziel się:

Do Sądu Najwyższego wpłynęło 112 protestów. Jednak zdaniem sędziów, żaden z nich nie miał wpływu na wynik wyborów. SN uznał, że październikowe wybory są ważne.

Sąd Najwyższy: wybory do Sejmu i Senatu są ważne
(PAP/Paweł Kula)

Przed podjęciem uchwały Sąd zapoznał się z opiniami wydanymi wcześniej przez trzyosobowe składy, dotyczącymi poszczególnych skarg wyborczych. W trakcie posiedzenia sędziowie wysłuchali sprawozdania z wyborów jakie przedstawił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz.

Spośród 112 protestów przeciwko ważności wyborów, jakie wpłynęły do Sądu Najwyższego, 85 pozostawiono ze względów formalnych bez dalszego biegu. W 14 sprawach sędziowie uznali, że podnoszone zarzuty są bezzasadne, natomiast w 13 przypadkach sąd przyznał, że zarzuty protestu są zasadne, jednak zdecydował, że nie miały one wpływu na wynik wyborów.

Protestujący podnosili np. zarzut "niemożności głosowania na kandydata bezpartyjnego", zgłaszali też, że mimo tego, iż oddali głos nie został on - jak wynikało z obwieszczenia komisji - uwzględniony.

Jedna z zasadnych skarg dotyczyła naruszenia ordynacji wyborczej podczas liczenia głosów. Pełnomocnik komitetu wyborczego Lewicy i Demokratów, który wniósł skargę, podnosił, że komisje nie uznawały głosów za ważne, jeśli na liście był więcej niż jeden krzyżyk.

Tymczasem zgodnie z prawem komisja powinna w takim przypadku zaliczyć głos kandydatowi przy którym jest krzyżyk i znajduje się najwyżej na liście.
_ Druga połowa stycznia to również czas na składanie sprawozdań finansowych z październikowej kampanii. Komitety wyborcze mają czas na to do poniedziałku. _

Druga połowa stycznia to również czas na składanie sprawozdań finansowych z październikowej kampanii. Komitety wyborcze mają czas na to do poniedziałku.

Na razie sprawozdania złożyły Komitety Wyborcze Wyborców: Lasecki, Ryszarda Galli, Przeciw Korupcji, Jarosława Puściona - Dla rozwoju i współpracy, Bóg Honor i Ojczyzna, Mniejszość Niemiecka oraz Komitety Wyborcze: Demokratycznej Partii Lewicy, Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, Polskiej Wspólnoty Narodowej, Zielonych 2004, Konfederacji Polski Niepodległej.

Specjalista w Zespole Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych w Krajowym Biurze Wyborczym Tomasz Gąsior, powiedział , że dotychczas złożone sprawozdania pochodzą od małych komitetów, a obroty wykazane w nich nie są zbyt duże. Największe wykazał komitet Mniejszości Niemieckiej - 315 tys. zł.

PKW będzie musiała zbadać w sumie 52 sprawozdania, bo tyle komitetów zgłosiło się przed październikowymi wyborami do Komisji. Według Gąsiora, komitety większych partii będą składały sprawozdania w ostatniej chwili - w piątek lub poniedziałek.

Sprawozdanie finansowe zawiera dane o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetu, w tym o uzyskanych kredytach bankowych oraz warunkach ich uzyskania. Do sprawozdania dołączona jest też opinia biegłego rewidenta.

PKW ma cztery miesiące od złożenia sprawozdania na: przyjęcie go bez zastrzeżeń; przyjęcie go ze wskazaniem uchybień, lub odrzucenie go.

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)