Notowania

Przejdź na
jarosław jagiełło
11.04.2012 14:25

Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie Barskiego i Święczkowskiego

- Zrównali mnie z tymi, których oskarżałem, a których sądy pozbawiały praw publicznych - uważa prokurator w stanie spoczynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Dariuszowi Barskiemu i Bogdanowi Święczkowskiemu nie przysługują kasacje na decyzje Sądu Najwyższego oddalające wnioski obu prokuratorów w sprawie wygaszenia ich mandatów poselskich . Święczkowski poskarży się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Sąd Najwyższy uznał, że w takich sprawach kasacja nie przysługuje - poinformowała Teresa Pyźlak z biura prasowego SN. Dodała, że trzyosobowy skład sędziowski sporządzi uzasadnienie pisemne swej decyzji.

- _ To skandaliczne orzeczenie pozbawia mnie części praw obywatelskich do dwuinstancyjnego sądu, które ma każdy obywatel _ - powiedział Święczkowski, zapowiadając skargę do Strasburga. - _ Sąd Najwyższy zrównał mnie z tymi, których oskarżałem, a których sądy pozbawiały praw publicznych _ - dodał.

Barski i Święczkowski, prokuratorzy Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku, którzy z list PiS uzyskali mandaty poselskie obecnej kadencji, nie zostali posłami, bo marszałek Sejmu uznał, że jako prokuratorzy nie mogą zasiadać w Sejmie. W listopadzie 2011 r. SN nie uwzględnił odwołań prokuratorów od postanowień marszałka Sejmu RP w sprawie wygaśnięcia mandatu posła.

Obaj niedoszli posłowie wnieśli apelacje od tej decyzji SN. W styczniu br. SN odrzucił ich apelacje bez rozpoznania, przypominając, że _ orzeczenia Sądu Najwyższego nie są zaskarżalne i zasada ta odnosi się także do apelacji Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego _. Święczkowski powiedział, że nie zgadza się z tą decyzją i - skoro SN uważa, że apelacja była niedopuszczalna - to złoży skargę kasacyjną.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/87/m130135.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/konstytucjonalisci;nie;mozna;byc;prokuratorem;i;poslem,88,0,939352.html) *Wydali opinię. Blokują Święczkowskiego * Nie można łączyć mandatu posła z byciem prokuratorem - uważają konstytucjonaliści. W październiku 2011 r. ówczesny marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna uznał, że Barski i Święczkowski, wybrani na posłów z list PiS, powinni byli - jeśli chcieli zasiadać w nowym Sejmie - zrezygnować z prokuratorskiego stanu spoczynku. W listopadzie 2011 r. SN potwierdził tę decyzję. Barski i Święczkowski uważali, że prawo nie zabrania łączenia mandatu posła z mandatem prokuratora w stanie spoczynku. W ławach poselskich zastąpili ich następni z list PiS: Andrzej Dąbrowski i Jarosław Jagiełło.

Zgodnie z art. 103 konstytucji mandatu poselskiego nie może sprawować m.in. ani sędzia, ani prokurator. Według art. 30 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w okresie sprawowania mandatu parlamentarzyści nie mogą wykonywać pracy w charakterze sędziego i prokuratora, pracownika administracyjnego sądu i prokuratury. Z kolei ustawa o prokuraturze mówi, że prokurator m.in. wybrany do pełnienia funkcji w organach państwa jest obowiązany zrzec się swojego stanowiska, chyba że przechodzi w stan spoczynku.

_ Pod pojęciem prokuratora trzeba rozumieć zarówno tych, którzy są w stanie czynnym, jak i w stanie spoczynku _ - uznał SN w 2011 r. _ Nie ma podstaw do przeciwstawiania pojęć "prokurator" i "prokurator w stanie spoczynku" _- ocenił SN. Zdaniem SN pełnienie funkcji posła przez prokuratora w stanie spoczynku mogłoby prowadzić do _ sytuacji trudnej, jeśli nie niemożliwej do rozwikłania _. Sąd podkreślił, że poseł to funkcja polityczna, a prokurator musi być apolityczny.

SN przypomniał, że stan spoczynku jest dobrowolny. Uznał również, że wygaszenie mandatów nie było przejawem dyskryminacji; nie doszło też do naruszenia europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności - jak twierdzili obaj prokuratorzy w swych zażaleniach.

Czytaj więcej w Money.pl
Poseł PiS w szoku. "To polityczna decyzja" Poseł PiS Jacek Sasin jest zaskoczony wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie Bogdana Święczkowskiego i Dariusza Barskiego. Wczoraj Sąd Najwyższy orzekł, że prokuratorzy w stanie spoczynku z Prawa i Sprawiedliwości nie mogą być posłami.
Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie mandatów dla PiS Sędziowie ogłosili czy prokuratorzy mogą być posłami. Kaczyński: _ Podważono system prawny w Polsce _.
Schetyna zdecydował o mandatach PiS Prokuratorzy pójdą do sądu. Konstytucjonaliści są zgodni w tej sprawie.
Tagi: jarosław jagiełło, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz