Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zakajew
26.10.2010 09:25

Sąd Apelacyjny zdecyduje o areszcie Zakajewa

Sąd bada zażalenie na odmowę aresztu byłego szefa emigracyjnego rządu Czeczenii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Za zamkniętymi drzwiami Sąd Apelacyjny w Warszawie bada zażalenie warszawskiej prokuratury na odmowę wydania przez sąd I instancji nakazu aresztowania Ahmeda Zakajewa, byłego szefa emigracyjnego rządu Czeczenii. *

Ogłoszenie decyzji - nie wcześniej niż o godz. 13 - będzie jawne.

Zakajew nie stawił się w sądzie - nie był zresztą wzywany przez SA. Jego polski adwokat mec. Radosław Baszuk powiedział, że Zakajew nie zdążył uzyskać nowych dokumentów w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał azyl polityczny (a nie ma miejsc na wizy w starym dokumencie).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t110967.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ahmed;zakajew;uniknal;aresztu;i;opuszcza;polske,135,0,678279.html) Ahmed Zakajew uniknął aresztu i opuszcza Polskę
SA może albo podtrzymać odmowę aresztu - jak wnosi obrona, albo - jak chce stołeczna prokuratura - wydać nakaz aresztowania Zakajewa; może też zastosować wobec niego np. kaucję czy poręczenie osobiste. Decyzja SA będzie prawomocna.

Zakajew - ścigany przez Rosję międzynarodowym listem gończym pod zarzutem terroryzmu podczas wojny rosyjsko-czeczeńskiej - został zatrzymany 17 września przez policję w Warszawie. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wystąpiła do sądu o aresztowanie go na 40 dni (na czas procedury ekstradycyjnej), co uzasadniła wagą rosyjskich zarzutów.

Jeszcze tego samego dnia Sąd Okręgowy w Warszawie odmówił aresztu, powołując się m.in. na fakt, że Zakajew dostał azyl w Wlk. Brytanii. Prokuratura odwołała się od decyzji sądu, bo - jej zdaniem - status uchodźcy nie chroni przed ewentualną ekstradycją.

Po zwolnieniu Zakajew wyjechał do Wlk. Brytanii, bo - jak tłumaczył - kończyła mu się ważność polskiej wizy. Jego adwokat złożył pismo w prokuraturze, że stawi się on na każde wezwanie.

Zgodnie z prośbą warszawskiej prokuratury Rosja uzupełniła niedawno pod względem formalnym wniosek o ekstradycję. Sprawa jest istotna dla warszawskiej prokuratury, która pod względem formalnym bada ten wniosek - przed przesłaniem go Sądowi Okręgowemu w Warszawie, który będzie oceniał dopuszczalność ekstradycji Zakajewa.

We wniosku o ekstradycję rosyjska prokuratura stawia mu dziewięć zarzutów, m.in.: zabójstw, próby oderwania części terytorium i działalności w zbrojnym gangu. Mec. Baszuk podkreślał, że te same zarzuty były zawarte już we wniosku Rosji o zatrzymanie i aresztowanie go w Polsce. _ - Są to też te same zarzuty, których nie uznały w 2002 r. sądy w Kopenhadze i Londynie _ - dodał.

Postępowanie ekstradycyjne przed polskimi sądami obu instancji może trwać miesiącami. W jego ramach sądy nie orzekają o winie lub niewinności Zakajewa, ale o tym, czy jego ekstradycja jest dopuszczalna, czy nie. Jeśli sąd prawomocnie nie zgodzi się na ekstradycję, ta decyzja będzie ostateczna; jeśli zaś się zgodzi, ostateczną decyzję podejmie minister sprawiedliwości.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t110964.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zakajew;przesluchany;jest;wniosek;o;areszt;na;40;dni,103,0,677479.html) Zakajew przesłuchany. Jest wniosek o areszt na 40 dni Na razie Rosja nie przedstawiła wniosku o jego ekstradycję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t111070.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zakajew;polska;powinna;miec;dobre;stosunki;z;rosja,121,0,677753.html) Zakajew: Polska powinna mieć dobre stosunki z Rosją Szef emigracyjnego rządu Czeczenii nie chce psuć dialogu Polski ze wschodnim sąsiadem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t111122.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zakajew;nie;boi;sie;ekstradycji;i;wroci;do;polski,163,0,679843.html) Zakajew nie boi się ekstradycji i wróci do Polski Szefa emigracyjnego rządu Czeczenii czeka u nas proces.
Tagi: zakajew, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz