Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sąd odrzucił apelację Cristiny. Infantka stanie przed sądem

0
Podziel się:

Infantka Cristina de Borbon, siostra króla Hiszpanii Filipa VI, jednak ma stanąć przed sądem oskarżona o oszustwa podatkowe.

Sąd odrzucił apelację Cristiny. Infantka stanie przed sądem
(AP/Fotolink/East News)

Infantka Cristina de Borbon, siostra króla Hiszpanii Filipa VI, jednak ma stanąć przed sądem oskarżona o oszustwa podatkowe - ogłosił w piątek sąd na Balearach, odrzucając apelację adwokatów infantki od swojej wcześniejszej decyzji.

Po raz pierwszy na ławie oskarżonych zasiądzie członek hiszpańskiej rodziny królewskiej. Zarzuty postawiono siostrze króla w ramach śledztwa w sprawie interesów prowadzonych przez jej męża Inaki Urdangarina, oskarżonego o zdefraudowanie milionów ze środków publicznych. Cristina i jej małżonek nie przyznają się do winy.

Oczekuje się, że proces rozpocznie się najwcześniej pod koniec bieżącego roku. W listopadzie sąd potrzymał zarzuty oszustw podatkowych, które ciążą na infantce Cristinie, ale wycofał poważniejsze zarzuty prania pieniędzy. Sąd w Palma de Mallorca _ podtrzymuje zarzuty o współudział w przestępstwach przeciwko fiskusowi w latach 2007 i 2008 _ - napisano wtedy. Obrońcy 49-letniej Cristiny natychmiast skrytykowali tę decyzję, uznając, że nie ma wystarczających podstaw, by obwiniać infantkę.

Inaki Urdangarin jest podejrzany o to, że jako prezes dobroczynnej fundacji Noos wraz z współpracownikiem sprzeniewierzył państwowe pieniądze w kwocie ponad 6 mln euro w latach 2004-2007. Według ustaleń śledztwa małżonkowie nie ujawnili urzędowi skarbowemu dochodów ze wspólnie prowadzonej firmy, stanowiącej odgałęzienie Noos. Ponadto infantka miała wydawać pieniądze tej firmy na prywatne cele.

Sprawa ta, a także inne afery korupcyjne, osłabiły zaufanie obywateli Hiszpanii do instytucji państwa. W ramach prowadzonych ostatnio dochodzeń ujawniono w tym kraju afery korupcyjne, w które zamieszani są politycy, bankierzy czy członkowie związków zawodowych. Dochodzeniami związanymi z tymi sprawami objętych jest w całej Hiszpanii 150 przedsiębiorstw.

Niespodziewana ubiegłoroczna abdykacja króla Juana Carlosa pomogła ocalić popularność hiszpańskiej monarchii. Jej autorytet osłabiła seria skandali, m.in. polowanie na słonie, w którym ówczesny król uczestniczył w 2012 roku, czyli w okresie kryzysu finansowego. Tron po coraz mniej lubianym Juanie Carlosie objął 19 czerwca 2014 roku jego syn Filip VI.

Czytaj więcej w Money.pl
Ewakuacji w Hiszpanii. To przez paczkę Policja ewakuowała budynek, w którym pracuje ponad 300 osób.
Bezdomni dyrektorami fundacji, która... W Barcelonie osoby, które do niedawna mieszkały na ulicy, od tego miesiąca kierują Fundacją Arrels, pomagającą bezdomnym.
W Hiszpanii przybywa miejsc pracy Tylko w grudniu z list urzędów pracy zostało wykreślonych prawie 70 tysięcy osób.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)