Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sąd nakazał powtórzenie wyborów w Gorzowie Śląskim

0
Podziel się:

Sąd wygasił mandat jednego z radnych i nakazał ponowne przeprowadzenie wyborów w okręgu.

Sąd nakazał powtórzenie wyborów w Gorzowie Śląskim
(ADAM STEPIEN/REPORTER)

Sąd Okręgowy w Opolu unieważnił wybory w okręgu nr 4 w Gorzowie Śląskim (woj. opolskie), wygasił mandat jednego z wybranych w nim radnych i nakazał ponowne przeprowadzenie wyborów w tym okręgu, uwzględniając tym samym protest ws. wyników wyborów.

W rozpatrywanym przez opolski Sąd Okręgowy w piątek proteście zarzuty dotyczyły przebiegu głosowania w czasie wyborów samorządowych 16 listopada oraz ustalenia jego wyników. Według składającego protest nieprawidłowości polegać miały na tym, że w dniu wyborów w jednej z komisji obwodowych w Gorzowie Śląskim, w której głosowali wyborcy z okręgów nr 4 i 5, w godzinach porannych źle wydano karty - wyborcom z okręgu numer 4 wydano karty do głosowania do rady gminy z okręgu wyborczego nr 5. Łączna ilość wadliwie wydanych kart miała sięgnąć 26. Osoba, która złożyła protest wniosła o stwierdzenie nieważności wyników wyborów w okręgu nr 4.

Dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu Rafał Tkacz poinformował, że w odniesieniu do tego protestu komisarz wyborczy w Opolu zgodził się z argumentacją osoby składającej ten protest i wskazał, że zasadnym jest wygaśnięcie mandatu jednego z radnych. Uznał również, że wybory w okręgu nr 4 w Gorzowie Śląskim powinny odbyć się ponownie, bo liczba głosów, która w tym okręgu przesądziła o wyborze radnego była mniejsza niż 26. Zatem 26 błędnie wydanych kart mogło mieć wpływ na wynik.

W drugim ze wskazanych przez składającego protest okręgu różnica głosów między kandydatami była większa niż 26, a więc - w opinii komisarza wyborczego - nie miała wpływu na wynik wyborów. Komisarz Wyborczy zasugerował, iż ponowne przeprowadzenie wyborów powinno się zacząć od powołania nowej komisji wyborczej, w miejsce tej, która błędnie wydała karty. W okręgu mieliby pozostać ci sami kandydaci, którzy o funkcję radnego ubiegali się 16 listopada.

Przewodnicząca składu sędziowskiego Beata Hetmańczyk w uzasadnieniu wydanego w piątek postanowienia mówiła, że wykazane w proteście nieprawidłowości mogły mieć wpływ na wynik wyborów w okręgu nr 4, dlatego należy je unieważnić i powtórzyć. Sąd zaznaczył, że wybory należy powtórzyć właśnie od etapu powołania nowej komisji wyborczej. Postanowienie jest nieprawomocne.

Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego Sądu Okręgowego podała PAP, że łącznie do opolskiego sądu po wyborach z 16 listopada wpłynęły 34 protesty wyborcze. Cztery ze złożonych protestów opolski sąd pozostawił dotąd bez biegu, 10 innych, złożonych przez KWW SLD Lewica Razem przesłał do sądów w Warszawie, a jeden oddalił - również w piątek. Wybory samorządowe odbyły się 16 listopada.

Czytaj więcej w Money.pl
W sądach już 1,5 tys. protestów wyborczych Sądy wskazują na braki formalne w wielu wnioskach.
"Bo wygrali komuniści", "bo napisałem zbyt gruby X". Do sądów spływają protesty wyborcze W ciągu ostatnich dni pojawiło się już kilkadziesiąt skarg z całego kraju.
Zatrzymanie dziennikarzy. "Nie powtórzy się" Wiceszef MSZ zapowiedział, że sprawą zatrzymania dziennikarzy zajmie się jutro sejmowa komisja kultury i środków przekazu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)