Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gruzja
24.09.2012 22:36

Saakaszwili ma kłopoty. Atakuje opozycję

Władze Gruzji oskarżyły partię opozycyjną o próbę przekupienia policjantów. Mieli oni publicznie podać się do dymisji w związku z niedawnym skandalem z torturowaniem więźniów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Władze Gruzji oskarżyły partię opozycyjną o próbę przekupienia policjantów. Mieli oni publicznie podać się do dymisji w związku z niedawnym skandalem z torturowaniem więźniów. W ten sposób mieli dodatkowo zwiększyć presję na rząd na kilka dni przed wyborami.

Ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że zatrzymano czterech podejrzanych, powiązanych z opozycyjną partią Gruzińskie Marzenie. Ugrupowanie to, założone przez miliardera Bidzinę Iwaniszwilego, jest najpoważniejszym rywalem partii prezydenta Micheila Saakaszwilego w wyborach parlamentarnych rozpisanych na 1 października.

Według resortu opozycyjne ugrupowanie miało przekupić policjantów, by ci złożyli dymisję w proteście przeciw skandalowi, który został ujawniony w ubiegłym tygodniu przez stacje telewizyjne należące do Iwaniszwilego. Nagranie zawierało drastyczne sceny znęcania się strażników nad więźniami w zakładzie karnym w Tbilisi.

Opozycja odrzuciła oskarżenia rządu jako _ kłamliwą prowokację _.

_ - Kłamstwa i przemoc to największa broń rządu Saakaszwilego w walce z politycznymi przeciwnikami i narodem gruzińskim. Kres tej polityce przemocy nadejdzie 1 października _ - napisało w oświadczeniu Gruzińskie Marzenie.

Saakaszwili obawia się, że skandal ze znęcaniem się nad więźniami może zaszkodzić jego partii. Oskarżył Iwaniszwilego, że należące do niego stacje telewizyjne celowo nadały drastyczne nagranie tuż przed wyborami, by obniżyć notowania rządu.

Jeśli partia Iwaniszwilego wygra październikowe wybory, on sam zostanie premierem i z początkiem 2013 roku, gdy końca dobiegnie druga i ostatnia kadencja Saakaszwilego jako prezydenta, stanie się politycznym przywódcą kraju.

Obecny szef państwa starał się zminimalizować szkody dla jego partii wynikłe z opublikowania skandalu - zwolnił ministra spraw wewnętrznych Bacho Achalaię oraz minister ds. penitencjarnych Chatunę Kalmachelidze, a także wymienił cały personel w feralnym zakładzie karnym. Mimo to od środy trwają demonstracje, których uczestnicy domagają się ukarania wszystkich winnych.

W poniedziałek studenci w Tbilisi żądali postawienia przed sądem Achalai oraz dymisji ministra sprawiedliwości.

Czytaj więcej w Money.pl
"Krajem rządzi kat". Obalą prezydenta? Dni przestępczego reżimu Saakaszwilego są policzone - mówi przeciwnik prezydenta na wiecu.
Przed nimi ważne wybory. Powtórka z Putina? - Gruzja może wyznaczyć standard wolnych wyborów dla regionu - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
Jest nowy premier. Czemu odwołali starego? Obecny minister spraw wewnętrznych Gruzji Iwane Merabiszwili został mianowany premierem przez prezydenta Micheila Saakaszwilego
Tagi: gruzja, saakaszwili, wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz