Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Są w NATO, ale krytykują Świt Odysei

0
Podziel się

W wielu państwach, gdzie zamordowano setki tysięcy osób, takich operacji nie ma.

Są w NATO, ale krytykują Świt Odysei
(kaladan/CC/Flickr)
bEikrvpN

Bułgarski premier Bojko Borysow określił operację wojskową w Libii jako _ ryzykowne przedsięwzięcie, do udziału, w którym nie dopuściłby bułgarskich lotników _. Według niego o wiele efektywniejsza byłaby blokada gospodarcza.

W wywiadzie dla komercyjnej telewizji TV7 premier powiedział, że _ operacja nie ma klarownie sformułowanych celów i pozostawia wiele znaków zapytania _, m.in. kto nią dowodzi: NATO, Stany Zjednoczone czy Europa. _ Gdyby (Muammar) Kadafi pozostał u władzy, to byłoby fiasko operacji _ - dodał.

Według Borysowa finansowo-gospodarcza blokada Libii byłaby o wiele efektywniejsza. _ Ryzyko dużej liczby cywilnych ofiar zmusza mnie do znacznej ostrożności w poparciu. Mam nadzieję, że ci, którzy podjęli to ryzyko i wysłali swoich ludzi do Libii, wiedzą, co robią _ - powiedział Borysow.

bEikrvpP

Według niego u podłoża decyzji o działaniach w Libii leżą zasoby ropy naftowej w tym kraju.

_ W wielu afrykańskich państwach, gdzie zamordowano setki tysięcy osób i nadal trwają rozruchy, nie mówiąc o naruszaniu praw człowieka, operacji nie ma - przypomniał Borysow . - Wielu polityków europejskich ma nieczyste sumienie w sprawie Kadafiego, który do niedawna odwiedzał państwa europejskie i był przyjmowany w nich z zaszczytami. Przykładów jest wiele _. _ Źle się dzieje natomiast dla państw takich, jak nasze, gdyż takie wojny prowadzą do niestabilności na giełdach i podnoszą się ceny paliw _ - dodał premier.

Borysow powtórzył, że Bułgaria jest gotowa uczestniczyć w realizacji rezolucji 1973 Rady Bezpieczeństwa ONZ, udzielając pomocy humanitarnej i wysyłając fregatę marynarki wojennej, gdyby blokada morska Libii się przedłużyła.

Jednocześnie minister obrony Aniu Angełow wyjaśnił w innym wywiadzie telewizyjnym, że cztery bułgarskie myśliwce MiG-29 i MiG-21 nie mogłyby uczestniczyć w nalotach w Libii, gdyż ich identyfikatory radarowe _ swój-obcy _ nie są kompatybilne systemami NATO-wskimi.

bEikrvpV
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t135734.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/atak;na;pozycje;kaddafiego;trwa;rezim;posluzy;sie;ludzmi;jak;tarczami,67,0,797507.html) Atak na pozycje Kaddafiego trwa. Reżim posłuży się ludźmi jak tarczami? Amerykańskie i europejskie samoloty zniszczyły główną siedzibę Kaddafiego. _ Dyktator nie jest naszym celem _- zapewnia Pentagon.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t135735.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/smierc;kaddafiego;nie;zakonczy;wojny,194,0,797634.html) Śmierć Kaddafiego nie zakończy wojny? Nawet jeśli dyktator podda się lub zginie, istnieje możliwość wybuchu wojny partyzanckiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t135741.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/co;dalej;robic;z;libia;radza;w;brukseli,208,0,797648.html) Co dalej robić z Libią? Radzą w Brukseli NATO zgadza się tylko na wymuszanie embarga na dostawy broni do Libii. Unia z kolei skupia się na niesieniu pomocy humanitarnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ceny;ropy;mocno;w;gore;przez;libie,25,0,797721.html) Ceny ropy mocno w górę. Przez Libię Sytuację może pogorszyć wstrzymanie wydobycia ropy w Libii, a ze względu na wojnę jest to możliwe.
bEikrvqq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)