Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Są rozmowy o odszkodowaniach. Za CASĘ

0
Podziel się:

Rodziny ofiar oczekują od MON decyzji w sprawie odszkodowań.

Są rozmowy o odszkodowaniach. Za CASĘ
(Przemyslaw Blueshade Idzkiewicz <br /> CC/Wikipedia)

W południe rozpoczęły się w Ministerstwie Obrony Narodowej rozmowy na temat odszkodowań dla rodzin ofiar katastrofy samolotu wojskowego CASA, który w styczniu 2008 r. rozbił się pod Mirosławcem.

Przed spotkaniem pełnomocnik bliskich wojskowych, którzy zginęli w tej katastrofie, radca prawny Sylwester Nowakowski powiedział dziennikarzom, że oczekuje od ministerstwa ogłoszenia decyzji w sprawie odszkodowań. Dodał, że zwlekanie z tym dyskryminowało ich.

Nowakowski wielokrotnie mówił, że jego mocodawców należy traktować tak samo, jak bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej, którym Prokuratoria Generalna w imieniu Skarbu Państwa zaproponowała ugodę - każdy z najbliższych członków rodziny (małżonek, dzieci i rodzice) ofiar tej tragedii miałby otrzymać po 250 tys. zł zadośćuczynienia.

W reakcji na tę ofertę Nowakowski najpierw ogłosił publicznie, że gdyby bliscy wojskowych, którzy zginęli pod Mirosławcem, otrzymali taką propozycję, przyjęliby ją. Następnie skierował pismo do MON, w którym postulował, by jego klientom przedstawić takie same propozycje ugodowe, jak rodzinom smoleńskim. W dokumencie tym - jak podkreśla Nowakowski - nie padły żadne kwoty. Zawierał on jedynie wniosek o ugodę na takich samych warunkach jak w przypadku katastrofy smoleńskiej.

Po otrzymaniu tego pisma resort obrony zaprosił na czwartek pełnomocnika rodzin ofiar katastrofy CASY na rozmowy w sprawie odszkodowań. Pertraktacje mają służyć ustaleniu warunków ugody, której ewentualne zawarcie odbędzie się przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia. To tam w połowie stycznia pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy pod Mirosławcem złożył 48 wezwań do próby ugodowej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t95101.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/panstwo;czekaja;rekordowe;odszkodowania;przez;katastrofy,64,0,761920.html) Państwo czekają rekordowe odszkodowania. Przez katastrofy
Posiedzenia ugodowe zostały wyznaczone przez sąd na 28 lutego i 1 kwietnia (sprawa będzie się toczyć przed dwoma wydziałami, bliscy ofiar zostali bowiem podzieleni przez sąd na dwie grupy według nazwisk). Jeżeli strony nie osiągną porozumienia, dojdzie do procesu o odszkodowania.

Początkowo roszczenia opiewały na milion złotych każde. Wezwania przedprocesowe do zapłaty zadośćuczynień w takiej wysokości wpłynęły do MON w połowie grudnia 2010 r. Było to wówczas 28 wniosków w imieniu 30 osób.

Pod koniec stycznia wiceszef resortu obrony Czesław Piątas podał, że od połowy grudnia 2010 r. do MON wpłynęło łącznie 67 przedsądowych wezwań do zapłaty zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych, odszkodowania za straty materialne oraz wypłaty renty. Powodami - w sumie 55 osób - są wdowy, dzieci i rodzice ofiar katastrofy samolotu CASA, który rozbił się w Mirosławcu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zwolinski;w;obliczu;smierci;wszyscy;rowni;nie;dla;panstwa,1,0,762881.html) Zwoliński: W obliczu śmierci wszyscy równi. Nie dla państwa
Strona rządowa kwestionowała, czy w sensie prawnym można tak samo traktować rodziny ofiar pod Mirosławcem i Smoleńskiem. W przypadku katastrofy pod Smoleńskiem podstawą do propozycji zadośćuczynienia za krzywdę niemajątkową związaną ze śmiercią osoby bliskiej jest art. 446 paragraf 4 Kodeksu cywilnego. Przepis ten wszedł w życie w sierpniu 2008 r., tymczasem tragedia w Mirosławcu miała miejsce w styczniu 2008 r. Dlatego Prokuratoria Generalna w styczniu podkreślała, że przepis ten nie może być stosowany w sprawie katastrofy CASY. Na ten fakt zwracało też uwagę MON.

Mecenas Nowakowski nie zgadza się z tą opinią. Jego zdaniem najważniejsze jest spojrzenie na samo cierpienie i ból rodzin ofiar, które nie mają cezury czasowej.

Ze strony Skarbu Państwa odszkodowaniami dla ofiar katastrofy smoleńskiej zajmuje się Prokuratoria Generalna. Natomiast sprawa zadośćuczynień dla bliskich ofiar katastrofy CASY jest prowadzona przez specjalny zespół powołany przez ministra obrony narodowej Bogdana Klicha.

W katastrofie samolotu CASA C295, który rozbił się 23 stycznia 2008 w Mirosławcu, zginęło 20 wojskowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t16920.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/odszkodowania;za;case;-;jak;za;smolensk,169,0,765353.html) Odszkodowania za CASĘ - jak za Smoleńsk? MON zaprosił pełnomocnika rodzin ofiar katastrofy pod Mirosławcem na spotkanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t98287.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/premier;chce;zalatwic;sprawe;odszkodowan;w;sadzie,196,0,758980.html) Premier chce załatwić sprawę odszkodowań w sądzie Chodzi o pieniądze dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej i samolotu CASA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t97444.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/posel;psl;o;odszkodowaniach;to;pulapka,106,0,758890.html) Poseł PSL o odszkodowaniach: to pułapka Janusz Piechociński uważa, że publiczna dyskusja to błąd.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)