Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rzecznik Watykanu prostuje wywiad papieża Franciszka

0
Podziel się:

Dotyczy to przede wszystkim sugestii, że wśród duchownych, którzy dopuścili się pedofilii, są kardynałowie.

Rzecznik Watykanu prostuje wywiad papieża Franciszka
(AP/Fotolink/East News)

Rzecznik prasowy Watykanu zdementował niektóre sformułowania, które znalazły się w wywiadzie papieża Franciszka dla dzisiejszego wydania rzymskiego dziennika _ La Repubblica _. Dotyczy to przede wszystkim sugestii, że wśród duchownych, którzy dopuścili się pedofilii, są kardynałowie.

Papież tego nie powiedział, a jego rozmówca, założyciel gazety, 90-letni nestor włoskiego dziennikarstwa Eugenio Scalfari, nie zamknął po tych słowach cudzysłowu, zauważył ks. Federico Lombardi. Po czym postawił pytanie: zapomniał czy przyznaje się w ten sposób, że dokonał manipulacji?

Rzecznik przypomina, że już raz prostował papieskie uwagi zawarte w ogłoszonej drukiem rozmowie Franciszka ze Scalfarim, zwracając uwagę, że nie był to klasyczny wywiad, czyli pytania i odpowiedzi. Podobnie jest teraz, wyjaśnia włoski jezuita.

Choć można uznać, że tekst odzwierciedla sens i ducha ich rozmowy, nie można przypisać papieżowi wszystkich zawartych w niej sformułowań. Dotyczy to uwagi, że wśród dwóch procent duchownych pedofilów są także kardynałowie.

To, co Scalfari przypisuje Franciszkowi, _ jest owocem jego pamięci jako doświadczonego dziennikarza, ale nie dokładnym zapisem rozmowy, który nie został zresztą autoryzowany przez zainteresowanego _, podkreśla rzecznik.

Czytaj więcej w Money.pl
Mundial i watykańskie derby dwóch papieży Czy finał Niemcy - Argentyna na mundialu będzie kolejną okazją do spotkania papieża Franciszka i jego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI - zastanawiają się watykaniści. Włoskie media nazywają niedzielny finał "watykańskim derby".
Papież mówił wiernym o porażce ludzkości Do problemu braku pracy powracał niemal w każdym wygłoszonym przemówieniu.
"Trudno pozostać uczciwym politykiem" Zdaniem Franciszka, _ zło narasta podczas epokowych zmian _, a my żyjemy w takim czasie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)