Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rzecznik
03.10.2010 08:12

Rzecznik Praw Obywatelskich chce je skuteczniej chronić

Szczególnie chce strzec praw Polaków za granicami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(msz.gov.pl)

RPO Irena Lipowicz planuje rozwijać działania mające na celu upowszechnianie znajomości prawa wśród Polaków i pomoc prawną dla obywateli. Jednym z zamierzeń w tej sferze jest pomoc Polkom zatrudnianym w Niemczech, a pracującym tam często nielegalnie.

W tym celu Biuro RPO chce objąć patronatem kampanię, prowadzoną przez polską i niemiecką Caritas. Chodzi w niej - jak powiedziała Lipowicz - o wyszukiwanie kobiet, które zatrudnione są w tzw. _ szarej strefie _, bez ubezpieczeń. Jak ocenia RPO, dotyczy to około 150 tys. kobiet.

Celem działań jest zachęcanie tych kobiet do legalnego zatrudnienia. _ Prowadzone są dla nich szkolenia językowe i warsztaty, umożliwiające poznanie praw pracowniczych _ - dodała.

Zdaniem RPO podobne działania mogą być podjęte w przypadku kobiet ukraińskich, pracujących w Polsce jako opiekunki do dzieci czy przy opiece osób starszych. Lipowicz oceniła, że taki projekt mógłby powstać np. we współpracy z cerkwią ukraińską.

Natomiast dla Polaków w kraju Rzecznik planuje uruchomienie punktów (we współpracy z pracownikami biura), w których odbierane będą rozmaite skargi, kierowane do RPO. Jak powiedziała Lipowicz, chodzi o placówki w tych miejscowościach, gdzie jest duże bezrobocie, np. w Olsztynie, Kielcach, Koszalinie. Biuro RPO ma trzech pełnomocników terenowych: w Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku.

_ - Biuro nie ma środków na tworzenie nowych pełnomocników terenowych, stąd pomysł uruchomienia punktów, do których przyjeżdżałby raz w miesiącu o określonych godzinach urzędnik z biura RPO lub pełnomocników terenowych _ - wyjaśniła Lipowicz.

Dodała, że prowadzone są również rozmowy biura Rzecznika Praw Obywatelskich z ministerstwem sprawiedliwości, by rozwinąć istniejący już system internetowej pomocy prawnej. _ Biuro prowadzi niezbędnik prawny, założony jeszcze przez poprzedniego RPO Janusza Kochanowskiego, natomiast resort sprawiedliwości ma zaplecze merytoryczne i może poszerzyć zakres informacji prawnych _ - powiedziała.

RPO w planach ma też warsztaty dla asystentów posłów na temat pomocy prawnej i pomocy ubogim. Warsztaty mają dotyczyć prawa cywilnego, karnego, prawa pracy.

Tagi: rzecznik, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz