Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
więzienia w polsce
30.07.2012 16:40

Rzecznik Praw Dziecka apeluje. Więźniowie...

Prawo do widzeń osadzonych z dziećmi jest niezależne od tego, czy to kobieta, czy mężczyzna i nie podlega żadnej dyskryminacji ze względu na płeć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prebranac/Dreamstime)

Rzecznik Praw Dziecka apeluje do resortu sprawiedliwości o doprowadzenie do tego, by częściej udzielać zgody na spotkania pozbawionych wolności ojców z dziećmi. W jego ocenie obecnie dzieci mają, w takich sytuacjach, znacznie częściej kontakt z matkami niż z ojcami.

Prawo do widzeń osadzonych z dziećmi jest niezależne od tego, czy to kobieta, czy mężczyzna i nie podlega żadnej dyskryminacji ze względu na płeć - powiedziała dziś rzeczniczka Służby Więziennej Luiza Sałapa.

W liście do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina rzecznik praw dziecka Marek Michalak prosi o przeprowadzenie analizy tego problemu, informację o jej wynikach i podjętych działaniach.

Rzecznik przypomina, że dziecko ma prawo do utrzymywania regularnych stosunków osobistych i bezpośrednich kontaktów z obojgiem rodziców, z wyjątkiem przypadków, gdy jest to sprzeczne z najlepiej pojętym interesem dziecka.

_ - Wszędzie tam, gdzie kontakt taki jest zgodny z dobrem dziecka i nie narusza jego interesów, zwłaszcza gdy na taką formę kontaktu jest zgoda samego dziecka i jego aktualnych opiekunów, bądź sądu rodzinnego, należy doprowadzić do jego realizacji _ - zaznaczył w liście.

RPD przypomina, że podstawowym celem takich kontaktów jest pielęgnowanie wzajemnej miłości rodzica i dziecka. _ - Doświadczanie miłości ze strony rodzica, także na co dzień niesprawującego nad nim pieczy, ma dla prawidłowego rozwoju dziecka trudne do przecenienia znaczenie _ - podkreśla Michalak w swoim liście do Gowina.

_ - Uważam, że podtrzymywanie więzi rodzinnej jest niezwykle istotne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Odgrywa ono również niezaprzeczalną rolę w procesie przywracania osób skazanych społeczeństwu _ - napisał Michalak.

Przypomina też, że kodeks karny wykonawczy zawiera wytyczną, by wykonując karę wobec skazanych sprawujących stałą pieczę nad dzieckiem do lat 15, umożliwić rodzicom - niezależnie od ich płci - odpowiednią liczbę spotkań z dziećmi.

Rzeczniczka Służby Więziennej powiedziała, że to prawo wynikające z kodeksu karnego wykonawczego jest stosowane w praktyce i osadzeni w zakładach zamkniętych mają prawo do dodatkowego widzenia z dzieckiem do lat 15. _ - To prawo jest niezależne od tego, czy to kobieta, czy mężczyzna _ - zaznaczyła.

_ - To prawo wynika z przepisów i nie podlega żadnej dyskryminacji ze względu na płeć. Każdy rodzic ma prawo do dodatkowego widzenia z dzieckiem. Gdy ktoś odbywa karę w zakładzie zamkniętym i ma prawo do dwóch 60-minutowych widzeń w miesiącu, to gdy przychodzi dziecko, ma prawo do dodatkowej godziny _ - wyjaśniła Sałapa.

W zakładzie półotwartym odbywający karę ma prawo do trzech widzeń w miesiącu 60-minutowych, plus jedno widzenie 60-minutowe z dzieckiem. W zakładach otwartych jest nieograniczona liczba widzeń, więc nie ma tu takiego problemu - powiedziała rzecznik SW.

RPD prosi też ministra sprawiedliwości o informację na temat pokojów spotkań osadzonych z dziećmi. Rzecznik przed rokiem wystąpił do resortu sprawiedliwości o stworzenie dobrych warunków do wizyt dzieci, a teraz chce ocenić skuteczność działań.

Zakłady karne i areszty śledcze powinny mieć tzw. pokoje rodzinne, w których osadzeni rodzice mogliby spotykać się z dziećmi - przypomina RPD. Chodzi o takie miejsca, które u dzieci nie powodowałyby traumatycznych przeżyć związanych z widokiem więzienia - wyjaśnił Michalak. W miarę możliwości powinny one być wyposażone w miejsce do zabawy, książki i zabawki, tak aby dziecko mogło wspólnie z rodzicami spędzić czas w atmosferze bliskości i poczucia bezpieczeństwa.

W ocenie rzecznika dzieci podczas spotkań z rodzicami nie muszą niepotrzebnie być narażone na widok krat, zabezpieczeń więziennych, uzbrojonych funkcjonariuszy Służby Więziennej, czy też spotykać innych osadzonych. Michalak ma nadzieję, że działania resortu sprawiedliwości i Służby Więziennej, pomimo trudności, _ będą sprzyjały przestrzeganiu praw dzieci odwiedzających w jednostkach penitencjarnych swoich rodziców _.

Rzeczniczka Służby Więziennej wyjaśniła, że jest realizowany program wyposażenia wszystkich jednostek w kraju w kąciki dla dziecka. _ - Korzystamy ze wsparcia w ramach tzw. funduszy norweskich i zaplanowaliśmy wyposażenie takich kącików dla dzieci we wszystkich więzieniach w Polsce. Zostanie to zrobione z tych środków w przyszłym roku - kupimy mebelki, zabawki _ - powiedziała Sałapa.

_ - Nie umiem powiedzieć, ile w tej chwili placówek ma przystosowane takie pomieszczenia, nie prowadzimy takiej statystyki _ - dodała.

W Polsce jest 70 aresztów śledczych, 87 zakładów karnych i 34 oddziały zewnętrzne.

Czytaj więcej w Money.pl
Za wady wrodzone u dziecka odpowiada praca ojca? Zawody, w których mężczyźni są często narażeni na działanie rozpuszczalników, wiążą się ze zwiększonym ryzykiem powstania wad oczu, serca, jelit oraz rozszczepem ust u ich dzieci.
Rzecznik bije na alarm. Chodzi o domy dziecka Sytuacja dzieci umieszczonych poza rodziną wymaga radykalnej zmiany - podkreśla Rzecznik Praw Dziecka.
Burza po liście Owsiaka. Jest odpowiedź Jestem przekonany, że niesprawiedliwa ocena mojej działalności przez Jerzego Owsiaka wynika z niewystarczającej wiedzy - pisze Rzecznik Praw Dziecka.
Tagi: więzienia w polsce, Jarosław Gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz