Notowania

Przejdź na
rządy władimira putina
17.01.2014 15:39

Rządy Władimira Putina. Rosjanie mają ich dosyć?

Tylko 26 proc. obywateli Federacji Rosyjskiej popiera hasła Rosja bez Putina! i Putin musi odejść! - wynika z opublikowanego dzisiaj sondażu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sebastian Derungs /<br>World Economic Forum/<br>CC/Flickr)

Tylko 26 proc. obywateli Federacji Rosyjskiej popiera hasła _ Rosja bez Putina! _ i _ Putin musi odejść! _ - wynika z opublikowanego dzisiaj sondażu niezależnego Centrum Analitycznego Jurija Lewady.

Większość Rosjan - 56 proc. - zadeklarowało, że te sztandarowe hasła antykremlowskiej opozycji są im obce. Nieco silniejsze nastroje antyputinowskie są w Moskwie, gdzie hasła opozycji poparło 34 proc. respondentów, a nie poparło - 50 proc. Badanie przeprowadzono 20-24 grudnia 2013 roku.

Putin sprawuje urząd prezydencki od maja 2012 roku. Był już jednak głową państwa przez dwie kadencje w latach 2000-2008. W 2008 roku musiał opuścić Kreml, gdyż konstytucja FR nie pozwalała mu na ubieganie się o trzecią kadencję z rzędu. Na swojego następcę wskazał wówczas Dmitrija Miedwiediewa, a sam stanął na czele rządu. W 2012 roku Miedwiediew zrezygnował z ubiegania się o reelekcję i zaproponował, aby na najwyższy urząd w państwie wrócił Putin.

Inne sondaże Centrum Lewady pokazują jednak, że poparcie dla Putina w ostatnich miesiącach spadło. W listopadzie prezydenta popierało 61 proc. respondentów wobec 64 proc. w październiku.

W comiesięcznym badaniu opinii publicznej wykonywanym przez tę cenioną pracownię socjologiczną rezultat z listopada 2013 roku jest najniższym notowaniem popularności Putina od czerwca 2000 roku, czyli od sondażu przeprowadzonego w miesiąc po rozpoczęciu przez niego pierwszej z trzech kadencji.

Czytaj więcej w Money.pl
Większość Białorusinów nie chce do Rosji Jednocześnie odsetek przeciwników i zwolenników wstąpienia do UE rozkłada się po równo - wynika z najnowszego sondażu niezależnego ośrodka NISEPI.
Czy rząd Miedwiediewa poprawi sytuację? Działanie Miedwiediewa na stanowisku szefa rządu respondenci ocenili na 5 w 10-stopniowej skali. Od zeszłego roku wskaźnik aprobaty dla premiera spadł z 59 do 52 procent.
Rosjanie mają dość Putina. Oto sondaż Już ponad połowa Rosjan nie chce, aby Władimir Putin pozostał na Kremlu po 2018 roku, kiedy to w Rosji powinny się odbyć kolejne wybory prezydenckie.
Tagi: rządy władimira putina, poparcie putina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz