Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokuratura
05.11.2012 21:00

Rządowe pomysły na prokuraturę to zlepek pomysłów

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury uważa jednak, że nowa ustawa jest potrzebna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Projekt nowego Prawa o prokuraturze jest _ zlepkiem pomysłów _, zabrakło wcześniejszych prac studyjnych nad zmianami - ocenił w swej opinii Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury. Według opinii nowa ustawa jest jednak potrzebna.

Resort sprawiedliwości na początku października skierował do konsultacji propozycję nowej ustawy dotyczącej prokuratury. Według Ministerstwa Sprawiedliwości usprawnione mają zostać m.in. organizacja pracy i zarządzanie w prokuraturze. Przepisy miałyby zastąpić dotychczasową - pochodzącą z 1985 r. i wielokrotnie nowelizowaną - ustawę o prokuraturze. Wiele z elementów zawartych w projekcie zawierał już konsultowany latem resortowy projekt nowelizacji obecnej ustawy.

_ Lektura projektu prowadzi do wniosku, że powstał on w wyniku zabiegu polegającego na wkomponowaniu w starą ustawę propozycji przedstawionych w projekcie z lipca i uzupełnienia ich o likwidację Krajowej Rady Prokuratury oraz zmianę modelu postępowań dyscyplinarnych dla prokuratorów _ - napisali związkowcy w liczącej kilkadziesiąt stron opinii.

Prokuratorzy ocenili, że nowe Prawo o prokuraturze - oczekiwane przez obywateli co najmniej od transformacji ustrojowej w 1989 r. - _ jest jedynie naprędce skleconym zlepkiem pomysłów wrzuconych w ramy starej, pochodzącej jeszcze z epoki socjalistycznej ustawy _. _ Powstał projekt nie będący ani wynikiem prac studyjnych, ani też konsultacji eksperckich _ - dodali.

Jednocześnie jednak Związek wskazał, że pozytywnie ocenić należy uwzględnienie postulatów środowiska prokuratorskiego o podjęcie prac nad nową ustawą o prokuraturze zamiast dokonywania kolejnych nowelizacji starych uregulowań. Pozytywnie ocenione zostało przez Związek także szersze określenie w projekcie właściwości rzeczowej prokuratur okręgowych, do których po zmianie mają trafiać sprawy dotyczące poważnych przestępstw gospodarczych.

Ponadto - zdaniem związkowców - jednym z _ największych osiągnięć przedstawionego do opiniowania projektu _ jest wprowadzenie obowiązkowego referatu orzeczniczego dla każdego prokuratora, czyli zasady, iż każdy prokurator prowadzi jakąś sprawę i występuje w niej przed sądem. _ W prokuraturze powinna obowiązywać zasada zbliżona do reguł, którymi rządzi się sądownictwo, gdzie każdy sędzia, w tym sędzia funkcyjny, prowadzi własny referat orzeczniczy _ - zaznaczono w opinii.

Według propozycji z Prawa o prokuraturze po likwidacji KRP nowym organem samorządowym na poziomie centralnym miałoby być Zgromadzenie Ogólne Prokuratorów Prokuratury Generalnej i Prokuratorów Apelacyjnych. _ Propozycje w zakresie likwidacji KRP i zastąpienia jej areopagiem dygnitarzy rekrutujących się spośród prokuratorów prokuratury generalnej i prokuratorów apelacyjnych należy ocenić jako de facto likwidację samorządu prokuratorskiego _ - wskazali związkowcy.

Projekt zakłada też m.in. wprowadzenie przepisów, które zobowiązywałyby ministra sprawiedliwości do opracowania - w porozumieniu z MSW - założeń zasadniczych kierunków polityki karnej, które następnie - po zaopiniowaniu przez PG - byłyby przyjmowane przez rząd. Rozwiązania te od kilku miesięcy związek prokuratorów ocenia _ zdecydowanie krytycznie _.

_ Nie należy wprowadzać rozwiązań, które zakładać będą, że władza wykonawcza w każdej sytuacji w przyszłości będzie w dziedzinie polityki karnej działać racjonalnie, nie kierując się względami czysto politycznymi _ - pisali już w lipcu związkowcy.

W końcu października do zaprzestania dalszych prac nad projektem nowej ustawy o prokuraturze wezwała ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina Krajowa Rada Prokuratury. Według KRP projekt jest niezgodny z konstytucją, urąga zasadom przyzwoitej legislacji i służy populistycznym celom. Resort odpowiadał wówczas, że nie zaprzestanie prac nad projektem.

Szczegóły proponowanych zmian dotyczących przepisów o prokuraturze minister sprawiedliwości ma w czwartek przedstawić sejmowym komisjom: sprawiedliwości i praw człowieka oraz do spraw zmian w kodyfikacjach.

Tagi: prokuratura, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz