Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd zezwolił na powołanie 40 tys. rezerwistów

0
Podziel się:

Izraelski rząd zezwolił na powołanie 40 tys. rezerwistów w związku z przygotowaniami do ewentualnej ofensywy lądowej w Strefie Gazy.

Rząd zezwolił na powołanie 40 tys. rezerwistów
(Armia Izraelska)
bESwowth

Izraelski rząd zezwolił na powołanie 40 tys. rezerwistów w związku z przygotowaniami do ewentualnej ofensywy lądowej przeciwko bojownikom palestyńskim z radykalnego ugrupowania Hamas w Strefie Gazy - poinformowały izraelskie media.

Przedstawiciele izraelskiej armii wyjaśnili, że nie ma natychmiastowych planów zmobilizowania rezerwistów, ale decyzję podjęto na wypadek sytuacji awaryjnej, w razie konieczności rozszerzenia izraelskiej ofensywy.

Wysoki rangą przedstawiciel Izraela oświadczył anonimowo, że wojsko "przygotowuje serię opcji, w tym inwazję lub ofensywę lądową" w Strefie Gazy kontrolowanej przez islamistyczny Hamas.

bESwowtj

Decyzję podjął izraelski gabinet bezpieczeństwa kierowany przez premiera Benjamina Netanjahu kilka godzin po rozpoczęciu przez armię zakrojonej na szeroką skalę ofensywy lotniczej przeciwko bojownikom Hamasu w odpowiedzi na ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

W izraelskich operacjach w Strefie Gazy zginęło we wtorek co najmniej 12 Palestyńczyków, a ponad 70 zostało rannych - podały służby ratownicze Strefy Gazy. Na południu tego palestyńskiego terytorium w izraelskim ataku śmierć poniosło siedmiu Palestyńczyków, a 25 zostało rannych. Celem uderzenia był dom jednej rodziny, a wśród rannych, i być może także zabitych, są dzieci - powiedział rzecznik palestyńskich służb ratowniczych Aszraf al-Kudra.

Wcześniej w samym mieście Gaza "w syjonistycznym ataku na cywilny samochód" zginęły cztery osoby - dodał Kudra.

Nie wiadomo do tej pory, czy te ofiary były cywilami, czy bojownikami. Bliscy zidentyfikowali jednak jedną z ofiar jako członka Brygad Ezedina al-Kasama, czyli zbrojnego ramienia Hamasu.

bESwowtp

Kolejny Palestyńczyk zginął w porannym ataku na zachód od obozu dla uchodźców Nusejrat, w centralnej części Strefy Gazy.

Radykalny Hamas, kontrolujący Strefę Gazy, przeprowadził w poniedziałek wieczorem zmasowany ostrzał rakietowy Izraela, nie powodując jednak ofiar. Według izraelskich mediów, w ciągu godziny Hamas wystrzelił około 60 rakiet i pocisków moździerzowych na terytorium Izraela, w promieniu około 40 km od Strefy Gazy. Izraelska armia podała, że wiele pocisków zostało zniszczonych przez jej systemy obrony antyrakietowej.

W odpowiedzi izraelskie wojsko rozpoczęło w nocy z poniedziałku na wtorek operację lotniczą w Strefie Gazy, której celem jest "położenie kresu terrorowi wobec Izraelczyków".

Od 2006 roku izraelska armia przeprowadziła kilka ofensyw w Strefie Gazy. Ostatnia trwała od 14 do 21 listopada 2012 roku; śmierć poniosło w niej 177 Palestyńczyków, w większości cywilów.

bESwowtq
Czytaj więcej w Money.pl
Polsko-palestyńskie rodziny uwięzione Wyjechać mogą tylko osoby znajdujące się w wyjątkowych sytuacjach.
Abbas zaprzysiągł palestyński rząd jedności Izrael wzywa społeczność międzynarodową do nieuznawania tego rządu.
Izrael zatopił dwie palestyńskie łodzie Po tym incydencie okręty zostały ostrzelane od strony Strefy Gazy, ale nie odnotowano żadnych zniszczeń.
Niepokoje w Strefie Gazy. Zginęli cywile Jest to pierwszy od ponad roku przypadek zabicia Izraelczyka przy granicy Strefy Gazy.
bESwowtK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)